Geçen Dönem Neler Oldu ?

Merhaba! Geri geldi buraların sahibi… En son bahsettiğim üzere profesyonelce yazı yazacağım artık. Bu da yazmaya başladığım ilk yazı oluyor. Değerli okurlarım, arkadaşlarım, beni sevenler, sevmeyenler, hocalarım, belki gelecekti iş verenim ve belki deee sen. Bugün size biraz geçen dönemin nasıl geçtiğinden bahsedeceğim. Hadi o zaman ben yazayım ve belki de siz okuyun.

Neden Özellikle Geçen Dönem?

Bu sorunun cevabını vermek benim için çok zor değil. Sadece geçen dönemin benim adıma bir kırılma noktası olduğunu gerçekten belirtebilirim sanırım. Geçen dönem normal dönemde altı ders alma hakkım varken çok akıllı ben iki ders üstten aldım ve toplam sekiz dersim olmuş oldu. Yükü ağır mıydı? Elbette ağırdı. Ben kaldırabildim mi? Tabii ki de HAYIR! Neden ders aldığım konusunda en ufak fikrim yok ve şu an olmuş olsa asla almazdım diye düşünüyorum. Okulu erken bitirmek gibi bir derdim yok hem acelem ne yani? Dört yılda bitiririz yani.

Geçen dönem aldığım sekiz dersin tam olarak beş tanesinden kaldım. Bunu söylüyorum burada kaçıracak bir şey elbette değil. Geçen dönem neredeyse her hafta sonu bir yerlere gidiyorum. Özellikle İstanbul tabii ki. Ha bir de Work And Travel diye bir olay var. Onu da başka bir yazı da anlatacağım. Biraz da Work And Travel işi kafamı dağıtmış olabilir bu kadar dersimin kalması konusunda.

Ben inançlı ve her şeyde bir hayır olduğuna inanan birisiyim. Bu kadar çok fazla dersimin kalmış olmasının da muhakkak bir hayra neden olacağına inanıyorum. Sonuçta her şeyde bir hayır vardır. Gerçekten ve gerçekten benim tam olarak bir kırılma noktam olabileceğini bu denli düşünmüyordum. En azından üniversite hayatımda ilk kırılma noktam olmuş oldu. Dile kolay sekiz ders al ve bu derslerden de beş tanesi kalsın. Okuyunca bana mal demezseniz sevinirim. 😊

Geçen Dönem Neler Verdi Peki Bana?

  Geçen dönemden çok fazla ders çıkarttım hem de gerçekten baya fazla. Normalde de asla okul derslerini yapabilen birisi değilimdir. Yapamıyorum yani. Mesela diferansiyel denklemler diye bir ders var biz öğrenciler dif deriz. Bu dersin hocasının sınıfta sormuş olduğu soruların çoğunu doğru bir şekilde dersteyken çözüyorum. Gerçekten yani. Sınava gelince ise yapamıyorum yani. Nedenini ben de bilmiyorum. Hatta bazen diyorum ki: ”Lan sınav ne güzel geçti.” Sonuç tam olarak hüsran oluyor. Sonra yine ben deli gibi soruları çözebiliyorum ve sonuçlar yine hüsran oluyor. Bir yüzümüz gülmedi be kardeşim. Bunu bölüm başkanımıza da ilettim. O da bana “Olabilir sınavlarda yapamayabilirsin ve çalışmaya aynen devam etmelisin.” demişti.

Mesela bu dönem C dersimiz vardı. Programlama için çok çok önemli bir dil. Sadece dersi geçmek için değil gerçekten öğrenilmesi gereken bir dil. Ben de buna inandığım için Youtube ve çeşitli kaynaklardan Türkçe ve İngilizce olarak ciddi şekilde C diline çalıştım ve kendimi bir noktaya getirdim. (Daha da ilerleteceğim.) Güzel de yol kat ettiğime inanıyordum. Taa ki sınavda kağıt önüme gelince her şey bambaşka oldu. Sen o kadar çalış fonksiyon falan yap. Hoca da gelsin iki tane ezbere bilmen gereken kod sorsun. Neyse eğitim sistemini sahneye davet ediyorum. Daha ne diyeyim? Sakinliğimi koruyarak yazmaya devam ediyorum.

Geçen dönem tabii ki de sürekli olarak kötü şeyler olmadı. Eğlenceli şeyler de oldu. Mesela iki arkadaşım manita oldular. İkisini de seviyorum. Buradan selam veriyorum. Bak bunu dipnot olarak geçeyim. Bunlar bana bu dönem(güz) hediye aldılar. Çok mutlu oldum. Üniversite hayatımda aldığım ilk ve en değerli hediyeydi. Canım kupam. Seni seviyorum. Sizi de çifte kumrular. Şaka maka manita olan arkadaşlarıma bir paragraf ayırmışım. Neyse ki buna değiyorlar.

Geçen dönem bana okul derslerinin hafife alınmaması gerektiğini babam ve annem vasıtası ile de gerçek anlamda öğretmiş oldu. Mühendislik dersleri gerçekten hafife alınmaması gereken derslermiş. Son akşam çalışması ile olacak işler değiller gibi pek ne yazık ki. En azından benim adıma. Şimdiki güz döneminde ise ben de bunu tecrübe etmiş birisi olarak ara ara derslere bakmaya çalışıyorum. He bu arada yeni bir işe girdim Düzce’de onu da başka bir yazıda anlatacağım. Çalışmak candır caaann.

Bu yazıyı okuyan çok değerli insanlar. Geçen dönemin okul ile ilgili olan kısmından epey bahsettik. Bir de verdiğim bazı kararlar var. Bunlardan da belli başlılarını yeni yazılar olarak yazacağım. Şimdilik alt başlık olarak bırakıyorum hem siz sıkılmayın hem de yazım daha uzun olmasın.

Yeni Planlarım.

  • Uyku düzenlemesi ile ilgili yeni ayarlar yaptım.
  • Ne zaman nasıl spor yapacağım ile ilgili ayarlamalar yaptım.
  • Ders çalışma konusunda çalışmalar yaptım (GERÇEKTEN).
  • Gezeceğim yerler ile ilgili ufak karalamalar yaptım ve bu dönem gezmeye fazla vakit ayırmamaya karar verdim. Sonuçta hem artık bir işim var ve biraz da gezmeyi özlemeye ihtiyacım var.
  • Kendimi daha iyi nasıl geliştireceğim konulu araştırmalar yaptım, videolar izledim ve notlar aldım. Şaka maka not almak ciddi bir hastalık. Tavsiye ederim.
  • İnternet sitem nasıl daha aktif olur temalı düşünceler geliştirdim.
  • İngilizceye ciddi anlamda elimdeki kaynakların hepsini bitirinceye kadar eğilme kararı aldım ve belki en önemli kararım olabilir. Şu an bir seviyede olduğumu düşünüyorum. Elimdeki kaynakları da bitirip seviye arttırmaya devam etmeyi planlıyorum. En yakın zamanda da büyük ihtimal ile Work And Travel programından sonra ikinci dile başlamayı planlıyorum.

Aldığım kararlar da kısaca bunlardı çok değerli siz okurlarım. Sizleri sıkmış olabilirim. Sonuçta kendim ile ilgili şeyler. Bunları hem kendime hatıra kalsın 5 10 yıl sonra açıp okuyayım hem de yarın öbür gün bir yerde adım geçer de insanlar merak ederse okunsunlar kim la bu Ömer diye yazıyorum. Hepinizi kucak dolusu selamlıyorum. Allah’a emanet olun dostlarım…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir