KYK Yurtları İnternet Sorunu(16GB)!!!

  Merhaba! Bu seferkini biraz sinirli bir merhaba olarak düşünün. Yeni eğitim yılımız başladı. Hayırlısı olsun inşaAllah. Uzun zamandır yazı yazmıyordum. Biraz tatile aldım kendimi işte. Artık okul başladı ve ben de düzenli olarak yazı yazmaya devam edeceğim. Kendi yurt hayatımdan bahsedeceğim yazılar da yazmaya karar verdim. Sonuçta kendi sitem :D.

  Hazır mevzu gelmişken bir konudan da ufak bir bahsedeyim. Geçen düşündüm iyi ki dedim site açmışım ya. 5 10 yıl sonra dönüp ne yaptığıma bakacağım sonuçta. Güzel olacağını düşünüyorum. Herkese tavsiye ederim aslında yazı yazmak güzel aktivite.

  Bugün size KYK yurtlarının hepsinde bu sene uygulamaya konan kotalı ama sözde hızının sınırsız olduğu iddia edilen internetten ve odamdaki bilgisayarı kullandığım ortamdan falan bahsedip birkaç fotoğraf ekleyeceğim.

  Geçen sene üniversiteyi kazanmam ile birlikte yurt hayatında yaşama işi de benim için başlamış oldu. Aslında her şey güzel ama insanlar bazı şeyleri zorlaştırmasa süper olacak. Hadi gelin bakalım neler varmış neler yokmuş konuşalım, dertleşelim. Hem geçen seneden hem de bu yıldan elimden geldiği kadar detay vererek bahsedeceğim.

  Geçen sene internet ciddi anlamda güzeldi. Sadece belli başlı saatler vardı. Mesela sabah namazı saatleri internet mükemmel derecede hızlı olurdu ki saniye de 10mb kadar indirme hızlarını görüyorduk. Kendimden örnek vereyim hemen. Sadece bir gecede Jason Statham’a ait bütün filmlerin hepsini gece yatmadan bilgisayara bağlamıştım ve yaklaşık 80gb kadar bir boyutu vardı. Sabah namazına kalkınca %90’ı inmişti. Bunu internetin hızını siz anlayın diye örnek verdim. İnternetimiz bu derece hızlıyken nerelere geldik onlardan da bahsedeceğim.

  Bu sene daha okul başlamadan önce bir söylentiler gelmiş haberlere falan. KYK yurtlarına zam yapıldı. Yemek hakkımız var ona da zam gelmiş ve bizi asıl ilgilendiren internete kota olayının gelmiş olmasıydı. Bu olayı haberlerde görünce pek ciddiye almamıştık lakin yanılmışız. Yurda gelince işin aslını öğrendik.

  Yurtta WİFİ ağına bağlandığın zaman karşına bir sayfa çıkıyor onu da ekleyeceğim hemen aşağıya. Oraya kimlik numaranı ve şifreni yazıp giriş yapıyorsun. Her şet çok güzel. Aşağıya fotoğrafı ekleyeceğim zaten. Bakınca siz de geçen sene ile bu sene arasındaki farkı görürsünüz. Hafız Hasan Şen yurdu yazan kısım geçen seneki kısım işte onu da söyleyeyim.

  Daha bahsedilecek o kadar çok şey var ama yazsak sesimizi kim duyacak onu da bilmiyorum. Ama ben yazmaya devam edeceğim. Ya Allah aşkınıza 16gb internet kime yeter nasıl bir şey bu? Bu zamanda telefonlarda 10gb internet yetersiz gelirken yurt ortamında ve bilgisayarlarda 16gb internet kime yeter ya!!!

  Yurda geldik. İnternetimize bağlandık. Sürpriz… 16gb HIZ LİMİTSİZ KOTALI İNTERNET. Ne kadar komik :D. Tabii bu olunca alternatif yollar düşünmeye başlamaya çalışıyorsunuz tabii ki imkanlar el verdiği müddetçe. Şimdi son olarak bunlardan bahsedeceğim ve daha fazla sıkmadan da yazıyı bitireceğim.

  Yurtta İnternet Sorunu Nasıl Çözülür?

  Sizin de benim gibi yurtta kalan biri olduğunuzu düşünüyor ve bu sebepten dolayı da yazıma bu kısmı ekliyorum. Eğer internetsiz yapamam diyorsanız aynen benim gibi sunacağım iki farklı çözüm önerisi sizleri bekliyor.

   İlk olarak eğer yurdunuz benim gibi altında dükkan olan ya da karşısında veya etrafında apartman olan ve en önemlisi bu apartmanlardan internet çeken bir konuma sahipse gidip rica edilip internetin şifresi kibar bir şekilde istenilebilir. Bedeli ödenmek şartı ile. Bu önemli bir nokta çünkü. İnsanlar onları kullanmayacağınızı anlar ve belki onlar bile diyebilirler kullan tabi ne parası gibi bir cömertlik görebilirsiniz. Ben de aynen bu yöntemi izledim. Yurdumun altında bulunan telefoncu abiye gittim ve durumu anlattım. Tabii kardeşim dedi hiç sorun değil hallederiz dedi. Hatta ben işi ilerletip odaya kadar Ethernet kablosu çekmeyi planlıyorum. Eğer Ethernet kablosu olmazsa WİFİ güçlendirici kullanmayı düşünüyorum. Bu size verdiğim ilk tavsiyeydi. Bunu biz de biliyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Ama herkes bilecek diye bir şart yok.

  İkinci yöntemimiz biraz daha tuzlu bir yöntem. Cebinize biraz daha zarar verebilir. Hemen ona geçelim bakalım neymiş. Bu kişisel olarak yapılabileceği gibi toplu olarak da yapılabilecek olan bir şey. Son zamanlarda yaygınlığı artmış durumda. Turkcell’in bu sıralarda geçerli olan Superbox adlı taşınabilir modem olayı var. Kesinlikle tavsiye ediyorum bunu. Düz hesap 130 lira dersek ve 4 kişi kullanacak olursanız 30 35 lira gibi bir para düşüyor olacak aylık ve bu bence hiçbir şey değil. Bunda da tek sorun modem 4 ay boyunca kullanılmadığı halde parası tekrardan verilecek. Bir de iyi yönü 12 ay tahattüt olması diyebilirim. Olur ya hani bir sene kullanırsınız sonra eve çıkmaya karar verisiniz o zaman da size sıkıntı çıkartacak bir durum olmaz. Hemen iptal eder ve eve internetini alır kullanmaya devam edersiniz…

  Bugün biraz KYK yurdundaki sıkıntılardan bahsettim. Daha doğrusu sadece internetle ilgili sorunlardan bahsettim. Bunların devamı gelecek. Yemek ile ilgili sorunları falan anlatacağım. Kafanızı şişirdiysem özür dilerim. Dilerseniz beni takip edebilirsiniz. Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ediyor ve sizleri Allah’a emanet ediyorumn…

Bu da yeni telefonumla çektiğim bilgisayar ortamım 🙂

Yorum (2)

 • vedat| Ocak 8, 2020

  Sevgili Omer,
  Yurt yoneticileri modem log’larini inceledikten sonra “80 GB film indirmis cocuklar, bunu 16 GB yapalim ki faydali iceriklere odaklansinlar” diye dusunmus olabilirler.

  • Ömer Faruk ŞAHAN| Ocak 9, 2020

   Mantıklı olma ihtimali var ve film izlemenin de faydalı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Hatta öğrenciler üniversiteden mezun olmadan belli başlı filmleri izlemeleri kanısındayım.

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir