Nasıl Günlük Tutuyorum?

  Merhaba! Farklı bir kategoride ilginç bir yazı olsun istiyorum. Hem de canım sıkıldı ve biraz da sıkkın. Zaman geçmiyor ben de yazayım diyorum. Başlıktan da anlaşılacağı üzere evet tuttuğum bir günlük var ve ondan bahsedeceğim. Hadi bahsedelim…

  Üniversite sınavına çalışırken de kimi zaman önceki zamanlarda da ne zaman canım yazmak istese her zaman yazmışımdır. Bu seferki daha ciddi ve daha düzenli bir defter ama. Şimdi acaba bunda neleri nasıl yazıyorum bu konuda yazacağım zaten. Belki size de bir fikir ve başlangıç olur.

  Yazmayı çok ama çok seven birisiyim. Usanmadan, bıkmadan saatlerce yazı yazabilirim, yazımın kötü olmasına rağmen. Bu en son başlamış olduğum günlüğümde ise yazımı güzelleştirme üzerinde de o kadar çalışmalar yaptım ve dikkat ettim ki bugün Kızılay’da kan verme formu doldururken yazımın güzelleştiğini fark ettim ve faydası olduğunu anladım. Atalarımız demişler hani “Hatırda kalmaz satırda kalır” diye ben de bu konuya katılıyorum. Sürekli olarak değişik şeyler düşünürüm mesela. Bunu her an yaparım. Gerçekten her an. Film izlerken, duş alırken, namazda bile aklıma bir şeylerin geldiği oluyor. Düşünmekten kafam büyüyor yani. Pek küçük bir kafam yok bu arada :D. Düşündüğüm çoğu şeyi imkanım olduğu sürece hayata geçirmişimdir. Mesela en son gittiğim Şanlıurfa ve Gaziantep turlarına karar verdim planladım ve yaptım. Mesela düşünüyorum bir şey saatlerce, bu konu hakkında en son bir çıkarım yapıyor ve bir sayfa belki iki sayfa not alıyorum. Yerine ve önemine göre ayraç da yapıştırıp tekrardan dönüp okuyorum. Arada sırada ciddi şekilde de kendimi eleştiriyorum. Acımıyorum hiç kendime. Hatta insanlardan da beni eleştirmelerini istiyorum. Her insanın kendisini görebileceğini düşünmüyorum. Günlük dediğime bakmayın. Tutup da sevgili günlük bugün onu bunu yaptım demiyorum. Onu eskiden diyordum :D. Şimdi mesela ertesi gün ne yapacağımı planlayıp kısa bir paragraf yazıyorum. Son zamanlarda seyahatlerde olmam nedeni ile çok fazla defterime zaman ayıramıyorum ama her zaman yanımda taşıyorum.

  Çok fazla fuar ve seminer takip eden birisi olduğum için bunlar hakkında da yazmak zorunda olduğum şeyler oluyor. Her fuar bana bir şey katıyor sonuçta. Ayracı yapıştırıp yazıyor ve geri dönüp okumak üzere bırakıyorum. Bu konuda da çok faydası olduğu kanısındayım. Savunma sanayi fuarına gittim mesela onun hakkında acaba ne yazmışım diye bakıp o anları gözümde canlandırıyorum ve hoş oluyor.

  Çılgın projelerimden bahsediyorum. Heh bir de önemli bir özelliği var benim defterimin. Daha önceden de oldu bu ve ben de bundan bir ders çıkarttım. Bu defterimde hiç isim kullanmıyorum diyebilirim. Baya isim yok yani. Önceden vardı öyle defterlerim ama şu an hepsi kül oldu. Böyle de bir huyum var. Peşimde iz bırakmıyorum falan dermişim :D. İsim verme olayı ciddi yani hoş olmayabiliyor. İleride okuyunca istenmeyen bir isim görüp moral bozulabilir.

  Bu defteri diğer bir yazma amacım arasında da acaba üniversite bitince ne yapmışım ben dört yıl boyunca diye düşünüp sonra bu defterlere bakıp neler yaptığımı görmek. Bu sene bir adet defter yazdım ve yaz okulunda da yazmaya devam edeceğim. Yeni okul yılı başladığı zaman yeni bir defter de benimle beraber okula başlayacak, tabii yazmaya ömrümüz olursa. Yazmak güzel şey, gülüyorsun yazarken ama bazen de ağlıyorsun. Eski anıların aklına geliyor ve gözyaşı dökülüyor defterine tükenmez kalemin mürekkebi kayıyor göz yaşın ile beraber sayfalar arasında.

  Bazen gezdiğim yerleri yazabiliyorum. Bazen de aldığım şeyleri. Geçen kamp çantamı alınca not ettim mesela. İleride bakınca ne iyi yapmışım alıp diyeceğim belki de ya da ulan Ömer sende de hiç akıl yok diyebilirim. Zaten aklı olan neden otostopla yazın bir sıcağında ülkenin en sıcak yerine gitsin dimi ama :D. Bir gün de garip yaşantım ile güzel bir yazı yazacağım ama önce günlüğümden biraz daha sizi sıkmadan bahsedeceğim.

  Mesela internet sitemi aldığım zaman bahsetmiştim. Bu tarihte siteyi şu fiyata aldım diye. İleride kıyaslama açısından da güzel olacağını düşünüyorum. Önemli noktayı atlıyordum. Hayallerim! Hayallerimi yazıyorum. Gerçekleşmesine inanıp inanmadığım her hayalimi yazıyorum. Ne de olsa her hayal bir dua değil mi? Ben buna inandım ve böyle olacağına inanıyorum.

  Çoooookkk eskiden olan anılarımı da paylaşabiliyorum. Sokakta gördüğüm kötü bir olayı da yazıyorum güzel bir olayı da yazıyorum. Yazıyorum işte. İnternet sitem de yazdığım ayrı bir platform. Yorulmadan usanmadan içerik üretmeye çalışıyorum. Yaz okuluna kalacağım mesela bu sene, bol bol içerik üretmek için gezmem, değişik maceralara katılmam gerekecek. Her şey sizin için demek isterdim ama hayatım deli :D.

 

  Defter, günlük ya da adına ne derseniz deyin… Yazmak güzel şey dostlarım. Size hiçbir şey kaybettirmez. Tabii cumhurbaşkanı kadar zamanınız değerli ise bir şey diyemem. Ama günde yirmi dakika size hiçbir şey kaybettirmez. İleride ailenizle okuyacağınız güzel anılar bırakmanız için yazdığınızı da düşünebilirsiniz. Söyleyeceklerim bu kadar. Bu konu hakkında bir video yok :D. Sizi sıkmamışımdır umarım. Beni takip etmenizi diliyor ve sizleri Allah’a emanet ediyorum…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir