Karantinada Ne Yapacağız?

Merhabalar! Profesyonel bir tarzda yazı kurallarına dikkat ederek paragraf biçimlerini göz önünde bulundurarak yazmaya başlamış olduğum güzel bloğuma hoş geldiniz! Şak şak şak şak(alkışlar)…

Baya uzun zaman oldu siteme adım atmayalı. Nasip bu güneymiş diyelim. Sitemde biraz düzenlemeler yaptım ve #EVDEKAL isimli bir kategori açtım. Şimdi efendim bu kategoride neler olacağına hep beraber bakıyoruz ve hemen sonrasında ise yazılarımızı yazmaya başlıyoruz.

Bildiğiniz üzere bütün dünya Çin’de ortaya çıkıp bütün dünyayı saran bu virüs ile mücadele ediyor. Dünyada da etkileri çok büyük olan hatta o kadar büyük ki bazı ülkelerde yeniden kısa süreli hastane yapımına sebep olan Dünya Sağlık Örgütü’nün de dediği gibi “Pandemi” etkisi yaratmış bu ciddi hastalık sebebiyle evlerimizdeyiz. Şimdi size herkes gibi COVİD-19’dan bahsetmeyeceğim. Çünkü çok fazla yazılar yazıldığına inanıyorum. Ondan ben kendi yapacaklarımdan bahsedeceğim.

  Pekala biz evde kaldığımız süreler içerisinde neler yapacağız? Yani en azından ben neler yapacağımı anlatacağım. Size de fikir sağlayacağını düşünüyorum. Bunları maddeler halinde sıralayacağım.

Nedir bu karantina ya gerekli mi?

Şimdi kendi yorumlarımı katarak bu konular hakkında ufak tefek konuşmakta fayda olacağını düşünüyorum. Şimdi sevgili dostlarım, arkadaşlarım ve belki iş verenim. Ülkemizde de artarak giden vaka sayıları neticesinde ciddi anlamda kendimizi izole edip, insanların içine karışmayıp bu zamanın geçmesini biliyorum zor ve imkansız değil sabır ile beklememiz gerekiyor.

Kendi fikrimi sunacak olursam bu karantinanın gerçekten de çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Örneğini ne yazık ki kötü olarak gördüğümüz İtalya bu konuda gevşek davranmasının sonucunu hala artan ölüm ve vaka sayıları ile bize göstermiş oluyor. Bu sebepten dolayı karantinanın gerçekten ciddi olarak uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Ben de gerçekten gezen birisi olmama rağmen evimde kendi kendime takılıp yeni uğraşlar bulmaya çalışıyorum.

Diğer bir yönden de dünyada ilk virüs vakası ilan edildikten sonra okullarını en erken kapatmış olmanın bize kazandırdığı çok büyük avantajlar olduğuna inanıyorum. Uzaktan eğitim ile okula gidemediğimiz zamanlar evden sınavlarımız ve ödevlerimiz oluyor. Bu konu hakkında da sitemde elbette ki yazı yazacağım.

Karantinada neler yapabiliriz ve yapacağım?

Üzülerek söylüyorum ki evimizde yapacağımız şeyler sınırlı. Her şeyi yapmamız ne yazık ki mümkün değil. Bunun çok abartılacak bir konu olduğunu düşünmüyorum. Yani illa ben dışarı çıkarım bana bir şey olmaz tarzında havalara girmenin fazlası ile yersiz olduğuna inanıyorum. Efendi gibi evimizde durup şu zamanın geçmesini bekleyelim. Beklerken de boşuna beklemeyip geçirdiğimiz zamanın bir daha asla geri gelmeyeceğini düşünerek hareket edelim.

Şimdi gelin beraber bakalım evde ben neler yapacağım. He şimdi buraya yazdığım maddeler kadar yazmadığım ya da sonra ekleyeceğim maddeler de olabilir ondan dolayı kusuruma bakmayın diyorummm😊

 1. Şu an izleyip bitirmiş olduğum 7 Numara adlı TRT’nin yapmış olduğu eski zaman dizilerinden birisini izledim ve bu dizi hakkında sizi meraklandıracak, bunu yaparken de diziden çok fazla bir şey anlatmadan diziden bahsedeceğim bir yazı yazacağım.

  Yedi Numara Dizisinden Bir Sahne

 2. Evde kaldığımız zamanı verimli hale getirmemiz gerektiğine değinmiştim. Bildiğiniz üzere bir Elektrik – Elektronik mühendisi adayıyım. Nitelikli bir mühendis olmak için ise efor sarf edip rakiplerden sıyrılmak gerektiğinden daha önce bahsetmiştim sanırım. Bahsetmediysem de şimdi bahsetmiş oldum😊. İşin şakası bir yana gerçekten de evde kaldığımız bu günlerde mesleki açıdan gelişimin aşırı derecede mümkün olduğuna inanıyorum. Bu nedenle ben de şu an bazı kursları takip ediyorum. Bitirdikten sonra bu kurslardan da bahsedeceğim.
 3. Gelişimin sadece mesleki olarak değil aynı zamanda kişisel olarak devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Nasıl mı? Mesela bir diksiyon kursu olabilir değil mi? En basitinden bir örnek bu sadece. “Toplum içinde nasıl konuşulur?” tarzı konularda kişisel gelişim için gerçekten de üzerine efor sarf edilecek konular olduğuna inanıyorum.
 4. Şimdiden ben kendime 5 adet kitap sipariş ettim. Yani şimdiden dediğim daha nisan ayına gelmeden. Bu kitapları okuyup hepsini tek tek bu kategoride merak uyandıracak ve az da olsa içerik bilgisi verecek şekilde özetlemeye çalışacağım. Hatta ilk kitabımı 24 saat içerisinde bitirmeyi düşünüyorum. Kendimiz ile yarışalım ki kazanalım değil mi?
 5. İngilizce dili. Gerçekten ne kadar önemli olduğuna hala inanmayan insanlar var. Ben bu insanların sadece deve kuşu gibi kafalarını kuma sokmamalarını tavsiye ediyorum. Dünyada en son bakmış olduğum grafiklerde ki bu maddenin altına ekleyeceğim Çinceden ve İspanyolca dillerinden sonra en çok konuşulan dili, her insanın; kendini geliştirmek isteyen her insanın bilmesi gerektiğine inanıyorum. Ayrıca İngilizce diğer dillere nazaran mesleki anlamda da en çok kaynağı bünyesinde barındıran bir dil.

                          Dünya Dilleri Grafiği

 6. Şimdiye kadar gerçekten bayağı bir film izlediğimi düşünüyorum. Yani kısa zaman içerisinde bakacak olursak en azından öyle. Günde 3 film izlediğim zamanlar vardı ya heyt beee. Neyse şimdi bu karantina zamanlarında da elbette ki film izleyeceğiz. Hem kültür hem de dil gelişimi için zaten çok önemli bir konu. Hatta bir yerde okumuştum şey yazmışlar “Üniversite öğrencilerinin çeşitli film izlemeden ve çeşitli kitapları okumadan mezun edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.” gibi bir yazı vardı. Bu konu ciddi anlamda benim de katıldığım bir konu. Bu sebepten dolayı karantina günlerinde de evimizde filmlerimizi izleyip yine bu bölümde ben kendi izlediklerimi yorumlayacağım.

  Sinema Yazdım Bu Çıktı 🙂

 7. Belki komik gelebilir. Yani bana göre komik değil şimdi yazacağım. Belki evde örgü örmek tarzı işlere de başlayabilirim. Çünkü evde sıkılınca ya kardeşime yada biricik meleğim anneme sarıyorum. Tansiyon yükseliyor. Önümüz Ramazan ortalık karışmasın. Yeni bir örgü keşfettim. Böyle oyuncak falan yapıyorlar. İlgimi de çekti. Adı da Amigurumi hatta. Güzel şeyler çıkıyor piyasaya bu örgüden. Buna başlamayı bir nebze kafama takmış durumdayım. Başlarsam buraya yaptığım şeyler ile beraber yazacağım.

            Little Harry

 

Her gecenin bir akşamı, her yokuşun bir inişi olduğu gibi bu yazımın da ne yazık ki bir sonu var ve geldi. Siteme yazı yazmayı çok özlemiş olduğum için uzun uzun yazdım. Herhangi bir hatam olmuş ise affola. Yarın sınavım var ne yazık ki. Şimdi sizlere yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyor ve sizi Allah’a emanet ediyorum. Kucak dolusu sevgiler…

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir