Nostaljik Bir TRT Dizisi…

Merhabalar! Karantinada neler yapacağımdan bahsettiğim #EVDEKAL adlı kategoriyi doldurmaya devam ediyorum. Bugün başlıkta da görmüş olduğunuz gibi geçen hafta içerisinde bitirdiğim TRT’nin nostaljik bir dizisi olan ve şu an TRT’nin “Nostalji Kuşağı” adı ile cumartesi günleri yayımladığı “Yedi Numara” dizisinden bahsedeceğim. Hadi bakalım neler yazacağız 😊

Dizide genel olarak nelerden bahsediliyor?

Dizi toplam 92 bölüm ve de 3 sezondan oluşuyor. Dizinin genel konusundan biraz bahsedeyim hemen. İlk bölümlerde üniversiteyi yeni kazanan 2 taşralı erkek ve onların akrabası olan 1 kişi ile beraber 3’ü taşradan İstanbul’a geliyorlar. İstanbul’da geldikleri yer ise babalarının kardeşi olan dizideki ismi Vahit Emmi olan amcalarının yanına geliyorlar. Eğer izlerseniz görürsünüz ki dizi ilk bölümden itibaren bile bizi tebessüm ettirip yeri geldiği zaman kahkahalara boğuyor.

                                                   Şaşırmalı Bir Sahne

Diğer yanda ise üniversitelerinin hazırlık bölümünü okumuş 4 şehirli kız bizleri bekliyor. Geçen yıl yani hazırlık sınıfı okurken yurtta kalan bu kızlar bu dönemde artık yurtta kalmak istemeyip ev arayışlarına çıkmışlardır. Olaylar da zaten tam olarak buradan sonra başlıyor.

                                                                Dizinin İlk Bölümünden Bir Kare

Dizinin adı neden 7 Numara?

Başta bahsettiğim gibi taşradan gelen erkekler ve şehirden gelen kızların buluşma noktasının kesiştiği yerin yani o apartmanın adından geliyor. Kafalar karıştı sanırım. Hemen açıklayayım. Ev Vahit ve Zeliha isimli bir çifte ait. Yani tam olarak öyle değil. Vahit’in akrabaları ile ortak. Vahit’in ilk işi bakkalcılık. Evlerine de biraz yakın bir yerde 7 numara adında akrabaları ile ortak bir apartmanları var.

Özetleyecek olursak 7 Numara adlı dizinin adı Vahit ve akrabalarının ortak apartmanı olan apartmanın numarası. Fotoğrafını aşağıya ekleyince daha kolay anlaşılacaktır.

                                                                7 Numara Dizisinin İlk Çekildiği Yer

 

Şu an çok harabe ne yazık ki ☹. Bu apartmandan sonra devamı da başka bir apartmanda çekilmeye devam etti. Ne tesadüf ki o apartmanın da numarası 7 😊.

Dizinin genel konusu ne? Bize neler veriyor?

Size şunu söyleyebilirim ki dizi asla boş beleş bir dizi değil. 92 bölümün en az 85 bölümünde bize bir ders veriyor. Yeri geliyor hüzünlü yeri geliyor gülmekten öleceğimiz güzel anlar yaşatıyor. Şimdiki diziler gibi kavga, taciz ve tecavüz gibi uçuk konuları barındırmıyor ve aile ile izlenebilecek bir dizi olmasına olanak sağlıyor.  İzlerken ön yargıdan uzak kalmamız hakkında çok fazla ders veriyor. Özellikle şehirli kızların taşralı erkeklere karşı ön yargılarının nasıl kırıldığını bize çok güzel bir şekilde gösterip güzel bir ders veriyor.

             En sağdaki kırmızı kazaklı da Meryem. Koluna girdiği çocuk Recep’in sözlüsü.

Meryem’den de yazımda hiç bahsetmedim. Bilerek söz etmedim. Siz görün hem nasıl bir karakter olduğunu diye. Gerçekten de mükemmel bir oyuncu. Heh şunu söyleyebilirim size. Meryem ile Recep gerçek hayatta da evlilermiş…

Dizinin akışı nasıl?

Dizi şimdiki diziler gibi uzun, bunaltıcı ve sıkıcı değil. Bölümleri ortalama olarak 50 – 55 dakika arasında değişiyor ve gerçekten izlerken sıkmıyor.

Dizide her zaman sabit oyuncu kadrosu yani ilk bölümden son bölüme kadar değişmeyen tam 8 kişi var. Bunlar şehirli kızlar olan Ayten, Cansu, Armağan ve Rüya. Taşralı erkekler olan Recep ve Haydar. Son olarak ev sahipleri olan Vahit ve Zeliha. Hepsinin fotoğraflarını aşağıya ekleyeceğim.

Değişmeyen Ana Kadro

Sabit olan bu kadro üzerine daha sonra yani ilk bölümlerde Recep ve Haydar’ın kuzeni (yani biz kuzen diyoruz da onlar amca oğlu diyorlar. Bence de daha samimi.) Satılmış katılıyor. İlk bölümde taşradan şehre üçü geliyorlar.

Soldan- Satılmış Recep Haydar Haydar’ın                 Kucağındakiler Pascal ve Ferit

Şehirli kızların kadrosu her zaman sabit. Hiç değişmiyor. Daha sonra erkek kadrosuna Recep’in abisi olan Sabit oyunculuk hayali ile taşradan İstanbul’a ve 7 numaraya geliyor. Bu arada bütün bu olaylar 7 numara adlı apartmanda geçiyor.

Oyunculuk hayali ile gelen Recep’in abisi                Sabit yani Taruk Arkun

Yine ilk bölümlerde Asiye adlı bir karakter (hiçbir türlü kimse ile akrabalık bağı bulunmuyor.) Satılmış’ın evlenme bahanesi ile kandırdığı ekleniyor. Daha sonra da Zeliha’nın yeğeni olan Berat ekleniyor.

                                                    Asiye ve Berat

Berat’a ilk başlarda herkes çok sinir olacak. Sabredin, sonunda güzel şeyler bizleri bekliyor.

Dizi ile ilgili yorumlarım neler?

Dizinin en başında matematik dehası olan Haydar’ın iki tane kümes hayvanı var. İşin garibi evciller. Birinin ismi Pascal diğerinin adı ise Ferit. Bu iki hayvanı unutmayın. İnsan arkadaşı için nelerden vazgeçiyor güzel bir ders veriyor.

Başta da dediğim gibi dizide kötü yöne sarf eden şey sayısı çok az. Bu sebepten dolayı gönül rahatlığı ile aile içerisinde izlenebileceğine inanıyorum. Herhangi bir küfür tarzında bir şey yok. Sadece bir iki yerinde azcık içki içme sahneleri var. Bunun dışında kötü örnek olacak bir şey yok.

Dizinin oyuncu kadrosu gibi şeyleri eklemiyorum. Sadece aşağıya diziyi izleyebileceğiniz YouTube linkini bırakacağım. Artık izleyip izlememek size kalmış… İzlemek isterseniz tıklayın yeterrr…

Yorumlama işlerine yeni başladığım için çok saçmalamış ve hatam olmuş olabilir. Eğer ki böyle bir şey var ise özür diliyorum. Zamanla yorumladıkça, yorumlama işini daha güzel yapacağıma inanıyorum. Umarım güzel anlatabilmişimdir. Size her şeyi anlatmadım. Meraklandıracak kadar bilgi verdiğimi düşünüyorum.

Evet dostlarım karantinada yazmaya ve anlatmaya devam edeceğim. Hepinize teşekkür ediyorum ve sizleri Allah’a emanet ediyorum. Sağlıcakla kalın ve de herkesin dediği gibi #EVDEKAL’ın!!!


Yorum (6)

 • Yunus| Nisan 19, 2020

  Severek okuduğum yazılarının sürekliliğinin olmasını ve başarılarının devamını diliyorum mühendis bey

  • Ömer Faruk ŞAHAN| Nisan 19, 2020

   Teşekkür ederim. Güzel dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Düzenli olarak yazı yazmaya devam edeceğim.

 • Ahmet Demirel| Nisan 19, 2020

  Eline sağlık kardeşim. Başarılarının devamını dilerim. 👏👏🤗

 • Zehraa| Nisan 19, 2020

  Ellerıne saglık guzel yorumların için cocukken ızlemıstım suanda aklımda dızıye dair tek bir sahne bile kalmadı ama ılk fırsatta tekrardan izlicem ınsallah 😊

  • Ömer Faruk ŞAHAN| Nisan 19, 2020

   Sen var ya dünyanın en güzel ablasısın ve iyi ki varsın 🙂 Bence de kesinlikle izlemelisin ablammmm… Takipte kalll

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir