Puzzle Nasıl Yapılır?

Merhabalar! #EVDEKAL günlerimiz tüm canlılığı ile devam ederken başlıktan da anlaşılacağı üzere yeni bir şeyler yapma girişiminde bulundum ufaktan… Buradan biricik ablama teşekkürlerimi sunuyorum bana bu Puzzleları aldığı için. Şimdi ben de nasıl yaptım, yaparken nelere dikkat ettim bunların hepsini yavaş yavaş anlatacağım.

500 ve 1000 parça olmak üzere iki tane Puzzle vardı elimde. İlk önce uzun zamandır bu işi yapmadığımı düşünerek 500 parça olanından başladım ve sıyırdım kollarımı. Şimdi adım adım nelere dikkat ettim nelere dikkat ederseniz daha hızlı olur bunlardan bahsedeceğim.

  Puzzle alırken neye dikkat edilmeli?

Hemen nasıl yaptım kısmına geçmeden önce alırken nelere dikkate etmeniz gerektiğine kendi penceremden bakmak istiyorum. İlk önce bu işte yeni birisiyseniz çok aşırı derecede karışık renkli ve çok parçalı olanlarından almamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü öyle alındığı zaman insanın sinir katsayıları aşırı derecede yükseliyor ve daha başlamadan kaldırıp atası gelebiliyor.

İlk başlayanlar için 500 parçanın tam ideal olacağına inanıyorum. Çünkü 250 parça gerçekten çok az. Eğer ilk başlangıçta 1000 parça ile başlarsanız yine yapabilirsiniz tabii ki de sadece uzun sürebilir. Bundan dolayı dedim. Şimdi ablamın almış olduğu iki farklı Puzzle fotoğrafını buraya ekliyorum

500 ve 1000 parça Puzzlelar

Şu aralar stoklar biraz sıkıntılı bilginiz olsun. İnsanlar evde olunca yapacak bir şey bulamayıp bu tür hobilere sarıyorlar. Şakası yok bu işin daha bir müddet evdeyiz gibi gözüküyor. Sağlıklı olalım, gerisi gelir.

Puzzle yaparken nasıl bir sıralama izlemeliyiz?

Şimdi bu ana başlığımız olsun ve her şeyi bu ana başlık altında alt başlıklarda incelemeye başlayalım. Bu Puzzle işi baya bir sabır gerektiren iş. Hemen pat diye olmuyor ne yazık ki. Ben nasıl başladım nelere dikkat ettim bunlardan bahsedeyim hemen.

Parçaları ayırmak ile başlayalım!

İlk önce size en önemli tavsiyem parçaları ayırmak ile işe başlanılabilir. Nasıl mı? Öncelikle çerçeveyi oluşturmanızı şiddet ile tavsiye ediyorum. Böyle olduğu zaman en azından hangi renk nereye nasıl uyumlu oluyor tarzında aklınızda bir fikir oluşuyor ve işler daha da kolaylaşıyor. Benim Puzzle markam Anatolian. İçerisinden güzel de bir stand çıkıyor yaparken bakmak için. Hemen fotoğrafını ekliyorum.

 

İlk önce bu standı açıp Puzzle görüntüsünü önümüze alıyoruz ve düz parçaları ayırmak ile işe başlıyoruz hemen. Düz parçaları ayırırken diğer parçalarında renkli kısımlarını çevirip nasıl bir karmaşa içinde olduğunuzu görebilirsiniz😊. Şimdi ben yaparken ilk önce çerçeveyi yaptım. Çerçevenin yalnız fotoğrafı yok. Birazcık eklemeler yapılmış hali mevcut onu da ekledikten sonra sıradaki başlığımıza geçelim.

 

Çerçevemiz

Karmakarışıklığımız…

 

 

Renk tonları ile ayırmaya devamm!!

Çerçevemizi oluşturduk. Çıplak bir çerçeve var elimizde. Şimdi sırada yavaş yavaş diğer adımları yapmada. Tekrar söylüyorum bu gerçekten sabır gerektiren bir iş. Pat diye olması pek muhtemel değil. Çerçevemiz bitti. Renkleri birbirine yakın parçaları ayırmakla başlamamız gerekiyor. Hangi parçalar ton olarak birbirine yakınsa onları ayırt etmemiz gerekiyor.

Ben yaparken bu yolu izleyerek yaptım. Belki siz daha kolay bir yol bulursunuz ve o şekilde yaparsınız.

Tonlar ayrılıyor…

 

Bu fotoğrafta çok net bir şekilde belli olmasa da mavi parçaları ayırmak ile ilk işe başlamıştım. Mavi tonu çok ağırlıklıydı çünkü benim Puzzleda.

Işık çok önemli!!

Ben her ne kadar bu işi gece geç saatlerde yapsam da size gün ışığını kullanmanızı öneriyorum. Evdeki lambalarımız da Puzzle yaparken fazlası ile parlayabiliyor. Ben odamdaki lambam ve masa lambam ile yaparken çok fazla parladığını ve gözlerimin çok yorulduğunu fark ettim.

Siz yaparken gözünüzün yorulmaması için pencereye yakın bir yerde gün ışığında yapabilirsiniz. Gece de yapabilirsiniz elbette. Daha sonra gözleriniz biraz acıyabilir. Bence gözlerinize dikkat edin. Kamu spotu!

Şimdi buraya ben yaparken masa lambası ve oda lambam ile yansıyan ve parlayan bir fotoğraf ekleyeceğim.

Fotonlarımız 🙂

 

Bu fotoğrafta hem masa lambam hem de odamdaki lambam açık. Masada iki tane ışık fotonu gözüküyor. Onlar Puzzle yaparken üzerine düşüyor ve sizin sürekli sağdan soldan bakıp renkleri uydurmanızı zorlaştırıyor. Dediğim gibi bu benim görüşüm. Belki de siz hiç zorlanmayacaksınız ve geceleri yapacaksınız.

Parçadan bütüne…

Parçaları renk tonlarına göre ayırdıktan sonra bu parçaları sabır ile bir araya getirmemiz gerekiyor elbette. Burada gerçekten ben baya zorlandım. Gözlerin de çok iyi seçmesi gerekiyor. Çünkü bazen bir parçayı yerine deniyorsunuz ve o parça yerine olmayabiliyor ve muhtemelen de olmayacak zaten.

Mesela ben yaparken bir parçayı bir yere denediğim ve olmadığı zaman o parçanın nereye ait olduğunu aklımda tutuyor, görebileceğim bir yere koyuyor ve daha sonra aynı boyut, renk ve girintide bir parçaya denk geldiğim zaman onu koyduğum yerden alıp deniyordum. Çoğu zaman cuk diye yerine oturuyordu. Size de tavsiye edebilirim bunu.

Soldan sağa doğru yaparken hep biraz daha fazla parça eklenmiş olduğu gayet gözüküyor. Kurdu yaparken özellikle ağız kısmını yaparken epey zorlanmıştım diyebilirim. Hem gece olup ışıkların parlamasından hm de renklerin birbirine çok yakın olmasından dolayı. Fotoğraflarda da belli zaten renkler😊.

 

 

 

Puzzle nerede yapılır ya?

Bu belki de en önemli olan başlıklarımızdan birisi. Şimdi ben yaptığım ve bundan sonra da yapacağım Puzzleları çerçeveletip muhafaza etmek istiyorum. Bundan dolayı yapacağınız yere dikkat etmeniz gerekiyor. Sonra benim gibi biraz zahmet çekebilirsiniz. Eğer ben yapıp bozacağım derseniz de aynen devam istediğiniz yerde yapın.

Şöyle ki ben yaparken ilk önce masada yapmaya başladım. Sonra masamı bilgisayarım olduğu için çok aktif kullandığımdan dolayı işgal ettiğimi fark edip annemin yazı tahtasına el koydum. (Öğretmen bir aile bireyiniz varsa bunlar olabiliyor.) Fotoğraflarını ekleyeceğim.

İlk önce ben masada yaptım sonra da annemin bu yazı tahtasına geçtim işte. Siz yaparken mukavva gibi bir şeyin üzerinde yaparsanız daha güzel olacağına inanıyorum. Zaten ben de daha sonra mukavva üzerine zor da olsa taşıdım.

Hasılı kelam mutlu son…

Sabırlı bir bekleyiş ve işleyişin sonucunda güzel bir manzara ile karşılaşmış oluyoruz. Son olarak belirtmem gerekirse en son Puzzle bittiği zaman ben mukavva üzerine aldım ve halı altında muhafaza ettim. Daha yapıştırmam gerekiyor. Onları da yaptıktan sonra Puzzle nasıl yapılır 2 adlı diğer bir yazımda anlatacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutlu son…

 

Evet değerli okurlarım. Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu yazımızda da sona gelmiş bulunmaktayız.  Bu yazımda size Puzzle yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden kendi cümlelerim ile bahsetmeye çalıştım. Umarım sıkılmamışsınızdır. Sizleri Allah’a emanet ediyorum. Sağlıcakla kalın… Hayırlı Ramazanlar…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir