IDEF 2019 Savunma Sanayi Fuarı

Merhaba! Katılmış olduğum bir diğer fuar ve bence çok önem arz eden bir fuarda yaşadıklarımdan size bahsedeceğim.

  Yine bu fuara da katılmak için uykusuz kalıp evimden sabahın erken saatlerinde yola çıktım. Fuar yine TUYAP’taydı. Savunma sanayisi fuarı olması nedeni ile beni çok heyecanlandırıyordu ve ilk kez böyle bir fuara gideceğim için bu heyecan da bence normaldi. Sabah saat 6 sularında yola çıktım. Kapılar 10.00 da açılıyordu. Benim amacım sabahın erken saati hem otostopla gitmek hem de otogar fuar alanına çok uzak olduğu için bu yolu tercih etmem gerekiyordu. Zaten otostop benim alanım:D neyse…

  Fuar alanına geldim. Yoğun bir kalabalık vardı. Bizim direkt fuar alanına girişimiz yasak ne yazık ki. Öğlenden sonra bizim fuar alanını gezmemize izin veriliyordu. Peki öğlene kadar ne yaptım ve benim gibi olan herkes ne yaptı gelin konuşalım.

  Kariyer günleri denen bir şey yapmışlar. Bence de gayet mantıklı. Savunma sanayisine destek veren şirketlerin insan kaynakları ve görevlileri ile bizim bire bir görüşme şansımız oldu. Orada konuştuk bilgi aldık. Burada bazı noktalar kafama takıldı bunları da yazmadan edemeyeceğim. Ya üniversite okuyan bir öğrenci ‘Siz de İngilizce şartı arıyor musunuz ?! tarzında bir soru sordu. Bakın sevmiyor olabilirsiniz. İstemiyor olabilmenizde gayet normal. Ama artık bu dil dünya dili olmuş. Gerçekten dünya dili. Adam mesela havacılık ve uzay sanayisinde çalışan şirketin yetkilisi bizim alanımızdaki kaynakların %90’ı İngilizce. Yani iş tamamen İngilizce’ye dönüyor ve dönecek. Elektrik – Elektronik alanında da kaynakların çoğunluğu bildiğiniz üzere İngilizce.

  Kariyer günleri alanında da şirketlerin yetkilileri ile konuştum ve orada da herkes: ‘Staj yapabilir miyiz ?’ tarzında sorular soruyordu. Ben bu soruyu en sona bıraktım. En başta daha farklı sorular sordum. Edindiğim bilgilere göre savunma sanayisinde çalışmak isteyen birisi hiç olmazsa 3 üzerinde ortalama olması gerekiyormuş. Ben bunun sebebini sordum ve sebep olarak bir eleme metodu olarak kullandıklarını söylediler. Bana da mantıklı geldi. Ama hala inandığım ve sizin de inanmanızı istediğim şey her şey insanın kendisinde bitiyor. Kendini geliştirirsen olmayacak hiçbir şey yok. Bir seminere gitmiştim YGA zirvesi hatta tam adını vereyim. Kimin dediğini hatırlamadığım bir cümle kurdu orada birisi: ‘Bilgi değerlidir, bildikçe ise değerin artar.’ Altına imza atılası bir söz gerçekten.

  Fuar alanına geri dönelim. Ya ülkemizin ve yurt dışı ülkelerinin yapmış olduğu bütün ürünler, malzemeler ve silah ekipmanları her şey var. Ülkemiz bu konuda çok güzel bir atağa kalkmış ve bu atağı hızlı bir şekilde sürdürüyor. Bu konuda kesinlikle ama kesinlikle ülkemiz güzel gelişiyor. Aksini iddia eden başını kumdan çıkartsın. ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi büyük savunma firmalarının bütün ürünleri oradaydı. Bir tanıdığımız var. Arkadaşı şuan Atak helikopterinin baş ve test pilotu. Onunla da konuşma fırsatım oldu. Hatta benim Atak helikopterinin kamerasından videomu bile çekti 😀 güzel bir şey yalan yok. İnsansız Hava Aracı(İHA) sandığınız kadar kesinlikle küçük değil. Devasa boyutlarda yani öyle böyle değil hatta. Çok sayıda uçak gördüm. Çeşitli güdümlü sistemler vardı hepsini inceleyecek kadar çok zamanınız inan bana olmuyor. Keşke olsa ben de her şeyi anlatsam. ASELSAN’dan genç mühendis abilerimiz ile konuştum ve güzel şeyler öğrendim. Bana hangi programlama dili alanına yönelmem gerektiği ve nelere dikkat etmem gerektiği konusunda da çok bilgiler verdiler. Nelere dikkat etmem konusunda güzelce uyardılar. Hepsine buradan ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 

   Fuar alanı çift yönlüydü diyebiliriz. İHA’lar genel olarak uçaklar içeride yani kapalı kısımdaydı. Ama tank ve obüs araçları açık alandaydı. Hepsine bakmaya çalıştım çabaladım. Alabildiğim kadar video da aldım zaten altta izlersiniz dilerseniz tabii. Dışarıda dikkatimi tahminlerime göre Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında kullanıldığını düşündüğüm bazı araçlar vardı portatif hemen kurulabilen ve çok güzel düşünülmüş araçlar. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık videoda hepsi mevcut. 

  Her firma sizin sorduğunuz her soruya cevap veremiyor ne yazık ki. Savunma sanayi ile anlaşmaları oldukları için bazı bilgileri benimle paylaşamadıklarını söylediler. Saygım sonsuzdur. Ülkemin bekası için her şey feda olsun sonuna kadar.

  Elektik – Elektronik mühendisi savunma sanayisinin açık yaralarından bir tanesi halini almış. Çok aşırı derecede açık olduğunu öğrendim. O kadar var ki İngilizce bilmeyen mühendis bile işe almışlar gerisini siz hesap edersiniz artık:).

  Bakın gerçekten ama gerçekten anlatacağım o kadar çok şey var ki hepsinin buraya sığacağı mümkün değil. Siz değerli okurlarımı sıkmak istemiyorum. Aklınıza gelen her türlü soruyu cevaplamak için buradayım. Her şey için teşekkür ediyor fuarların önemini anlatmaya ve sizleri de fuarları takip etmeye davet ederek Allah’a emanet ediyorum…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir