IOT Fuar ve Brifingi

  Merhaba! Bugün farklı bir şey anlatacağım. Ülkemizde çok fazla yaygın olmayan ama yavaş yavaş yaygınlaşan bir konu aslında. Bugün bunun ile ilgili birazcık yazmak istedim. Şu an bayramdayız hala. Samsun’dan Giresun’a geçtim. Şu an Bulancak’tayım. Başlayalım anlatmaya. Uzun uzadıya sizi sıkmadan anlatacağım…

  Bir gün arkadaşla sözleştik. İstanbul’da buluşup beraber Lüleburgaz’a gitmeye karar verdik. Ben de dedim acaba buluşacağımız tarihte İstanbul’da ne var ne yok kısa bir araştırma yapayım ve direkt internete “9 Nisan İstanbul’da ne var?” yazdım. Karşıma direkt olarak IOT Eurasia adında bir fuar tarzında bilgilendirici brifing gibi bir şey çıktı ve direkt olarak bilgilerimi yolladım. Aradan zaman geçti. Bir telefon geldi. “Ömer Bey siz misiniz?” şaşırdım ben de “Evet.” Dedim. Sonra konuştuk telefonda biraz. “Nasıl katılabilirim buna?” falan şeklinde klasik sorular sordum. Biliyorsunuz zaten. Şok olacağım cevabı aldım. “Eğer bize yardımcı olursanız size ücretsiz katılım sağlayabiliriz.” dedi. Ben de şok oldum tabii ki. Hemen ben de “Tabii ki yardım ederim.” dedim. Bu şekilde çok samimi bir ortama giriş yaptım. Benim için en güzel yanı bu organizasyonu düzenleyen firma bir İngiliz firmasıydı ve iki tane İngiliz çalışanı olduğu için tamamen İngilizce konuştuk kendi aramızda. Minik bir toplantı yaptık ve o da tamamen İngilizceydi. Benim için aşırı derecede güzel olmuştu hem de mesleğim ile ilgiliydi IOT. Şimdi sizin aranızda IOT’yi bilmeyenler olduğunu da düşünüyorum ve bu sebepten dolayı sizlere başka bir yazımda IOT’nin ne olduğunu anlatacağım. Ama şimdi bu programla ilgili tecrübelerimden bahsedeceğim.

  İstanbul’da lüks bir hotelde oldu bu program ve katılanların çoğunluğu yabancıydı. Çok yabancı ve yeni insanlarla tanışma şansı elde ettim bu sebepten dolayı ve yabancı insanlarla İngilizce olarak konuşmam da benim için apayrı bir tecrübe oldu. Çok büyük firmalardan, iyi konumdaki insanlar ile konuşma fırsatım oldu. Hem stand hem de konferans salonu vardı. Stand alanında katılan firmaların ürünleri, konferans salonunda ise ürünler ile ilgili bilgilerin verildiği konuşmalar yapıldı ve bu konuşmaların da çoğu İngilizceydi. Benim için eşsiz deneyim oluyordu. Hem mesleğim ile ilgili çok önemli bilgiler öğreniyor hem de yeni insanlarla tanışıp dilimi geliştirebiliyordum. Bahsettim önceki yazılarımda da mühendis olmak kendini geliştirip yetiştirmekten geçiyor diye.

  Tata Communacation adlı firmada üst düzey bir yetkili ile konuştum. Kendisini masaya davet ettim ve saygınlığından ödün vermeyerek benimle masaya geldi ve sohbet ettik. Abartmadan söylüyorum yani yazıyorum. Adam Hintli. Dubai’de yaşıyor. Hintçe, İngilizce, Fransızca bildiğini ve Dualingo yardımı ile de İspanyolca öğrendiğini söyledi. Bir diğer seminerde duyduğum bir cümle burada aklıma geldi ve sizle paylaşmak istedim. “Bilgi değerlidir ve insanın bildikçe değeri artar.” Bu cümleyi kendime bir yol bildim diyebilirim ve bu sebepten dolayı da sürekli olarak kendi üzerime bilgi koyma yolunda ilerliyor ve tecrübelerimi size aktarıp bilginin dağılmasını sağlamaya çalışıyorum. Bahsettiğim mühendis aylık 20 bin dolar maaş aldığını söyledi bana ve gerçekten bu inanılmaz bir para. Doların 6tl civarında gezdiğini de hesap edecek olursak. Bu sebepten de sürekli olarak üzerimize koymaya devam edecek ve bilgimiz var sanıp kenara çekilmeyceğiz.

 

  Bahsettiğim üzere bu yazıda size tamamen kendi tecrübelerimi yansıttım herhangi bir bilgi bu yazıda mevcut değil gördüğünüz üzere :D. Ama daha sonra IOT ile ilgili bilgilendirici güzel bir yazı yazacağım. Ana sayfa fotoğrafım da bu programda çekilmişti. Tekrar alta koyacağım. Okuduğunuz için teşekkür ediyor, takipte kalmanızı diliyor ve siz değerli dostlarımı Allah’a emanet ediyorum…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir