Neden Elektrik – Elektronik Mühendisliği ?

Merhaba! Düzenli olarak yazı atmaya ve attıklarım ile sizi bilgilendirmeye çalışıyorum. Umarım sizi sıkmıyorum ve okumaktan soğutmuyorumdur. Her türlü fikri, tavsiye ve önerilerinizi bana ulaştırmanızı rica ediyorum bu sebeple hatalarımı düzeltip, daha güzel içerikler üretebileceğime inanıyorum.

  Başlıktan da anlayacağınız üzere’Neden Elektrik – Elektronik Mühendisliği’ seçtiğimi ve bu konuda etken olan faktörleri sizler ile paylaşacağım. Okumaya devaaammmm…

  Herkesin bir çocukluk hayali vardır. Ben büyüyünce şu olucam, bu mesleği yapmak istiyorum, hayalim bu… Hatta bir komşumuz oğlunun çöpçü olmak istediğini söylemişti. Sebebi ise eskiden çöp arabalarının arkasında müzik çalıyormuş ve bundan etkilenerek çöpçü olmak istediğini söylemiş. İlginç hikayeler. Bu arada çöpçülüğü asla küçümsemiyorum. Kesinlikle en önemli mesleklerin başında geleceğine inanıyorum. O insanlar olmasa sokaklar ne hal alır hastalık nasıl kol gezer hepimiz biliyoruz. Devam edelim.

  Benimde hayalim vardi. Hatta hayallerim diyebiliriz. İlk önce polis olmak ile başladım bu işe. Sonra inşaat mühendisi olmaya yöneldi bu iş ve epey süre inşaat mühendisliğinde takılı kaldım. Sonra araba motorlarına ve genel motorlara olan ilgim nedeni ile makine mühendisliğine bir geçiş gerçekleştirdim. Makine mühendisliği istedikten sonra ise ‘3 Idiots’ filmini izledim ve ilgim giderek artıyordu. Gerçekten hala öyle. Elektrik – Elektronik okuyor olmama rağmen hala motorlara ve makinelere ilgim hat safhadadır ve anlarımda. Sanayicilik geçmişimden olsa gerek. Bir şeyi daha kendimi tanıtırken unuttum. Lüleburgaz’da sanayide de çalıştım ve bir projem oldu. Bunu da yazacağım. Makine, makineler iyidir güzeldir. Geniş  ve sürekli gelişen bir alandır. İlgisi olanlara tavsiye edebilirim. He derseniz senin ilgin vardı neden Elektrik – Elektronik onu aşağıda açıklayacağım.

  Üniversite sınavımız sonuçlandı, sonuçları aldık tercih listesi oluşturmaya başlıyoruz. İlk başta sanırım 24 tercih vardı ve ben hepsini makine mühendisliği yazmıştım. Bunları yapmadan önce eniştemin o zaman çalıştığı yer olan Barko Elektronik‘e gittim. Orada gömülü sistem yapan mühendisleri gördüm ve etkilendim. Gerçekten ilgimi çekmiş ve aklıma soru işareti düşürmüştü. Düşünüyordum acaba hayallerimden vaz mı geçsem de Elektrik – Elektronik mühendisliği yazsam diye. Sonra teyzemin eşiyle konuştuk. Eniştem bilgisayar mühendisi. O günler aklıma geldi şimdi ya aralıksız 20 30 dakika konuşuyorduk telefonda. Sürekli gelişimi olan bir sektör olduğunu falan biliyordum zaten ama eniştem yine bunun üzerine duruyor ve ekliyordu sürekli bir şeyler ve ilgim giderek artmıştı.

  Özgür DEMİRTAŞ isminde bir ekonomist var bilen tanıyan muhakkak  vardır. O da mesela geleceğin alfabesinin programlama dili olacağından bahsediyordu. Araştırmalarımı bu alana yöneltip çalışmalarımı arttırmış ve hızlandırmıştım. Tercih zamanı da yaklaşıyordu artık taşlar gediğine yavaş yavaş oturuyordu.

  Şimdi size asıl neden bu mesleği seçme sebebimden bahsedip daha fazla sıkmadan bitireceğim. Ülkemiz gelişmekte ve gelişimini sürdürmekte olan bir ülke. IDEF 2019 Savunma Sanayi Fuarı adlı yazımda da bahsettiğim gibi savunma alanında da ciddi ataklar mevcut ve artarak devam ediyor. Bu alanda kendim ülkeme bir şeyler katabileceğimi daha tercih yapmadan düşünmüştüm. Füze yazılımları olsun askeri alandaki gömülü yazılımlar roket yazılımları ve bunun gibi sayılamayacak çoklukta her şey mevcut. Düşüncelerim bu yöndeydi. Ayrıca zaten bahsettim gelişime ve yeniliğe açık birisiyim ve her mühendisin de olmasını isterim. Bilginin özellikle güncellenen ve gelişen yeni bilginin kaçırılmamasından yanayım. Eğer gelişmezsen piyasada barınamazsın. Eğrisi doğrusu yok yani. Gerçek bu. İncelediğimde de Elektrik – Elektronik’inde sürekli ve hızlı bir gelişim sergilediğini yine araştırmalarım sonucunda gördüm. 

  Sözün özüne gelip daha fazla uzatmıyorum. Görüyorsunuz. Her şey robotlaşmaya ve daha fazla elektronikleşmeye başlıyor. Tesla’nın arabaları olsun Boston Dynamic robotları olsun her şey ama her şey gelişiyor ve gelişimini sürdürüyor. Elimizdeki telefondan evdeki bilgisayara kadar hepsi gelişimine devam edecek. Akıllı ev sistemlerinden tutun daha da artarak devam edecek olan insansız arabalara kadar her şeyin temelinde Elektronik var. 

  Size diyeceğim şey eğer bu gibi konulara ilginiz varsa düşünmeden tercih edebileceğiniz bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Elimden geldiği kadar bilgi vermeye çalıştım. Hatamız olduysa kusura bakmayın sizlerden kendinize iyi bakmanızı istiyor ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum…


Yorum (2)

 • Onur| Mayıs 1, 2020

  Şimdi anladım neden EEE seçtiğini :))

  • Ömer Faruk ŞAHAN| Mayıs 2, 2020

   Dimi 🙂 Meslek ucu açık çalışmalarımıza devam edelim…

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir