WIN EURASIA Elektronik ve İnovasyon Fuarı

Merhaba! Bu fuar aslında misafir olarak katıldığım ve Elektrik – Elektronik ile alakalı ilk fuar. Bu sebepten dolayı ilk önce bunu yazmaya başladım. Daha önce ise UNICERA adlı bir fuara bu sefer katılımcı olarak katılmıştık(Yalova’daki şirket ile). Ama bu bahsettiğim gibi ilk fuar.

  WIN EURASIA aslında Elektrik – Elektronik mühendislerini detaylı bir şekilde ilgilendiren bir fuar. Fuar ile ilgili açıklamamı ve görüşlerimi yazdıktan sonra aşağıda fuar ile ilgili video da paylaşacağım.

  Öncelikle belirtmeliyim ki fuara gideceğim günün öncesi üç belki dört saatlik bir uyku uyumuştum. Ama bu fuar için değeceğini düşünüyordum. Fuar İstanbul’un öteki ucunda Beylikdüzü’nde TUYAP’taydı. Gitmek zaten ayrı bir zulüm bilen bilir ama ben gayet keyif alarak ve eğlenerek gittim. Giderken İstanbul öğrenci kartımı da çıkarttım bu arada tabii ki:D. Yola gece saat 00.45 de otobüs ile Düzce’den çıktım ve gece Sakarya’ya geldim. Sakarya’dan tren ile geçecektim. Hem Ada Ekspresi trenini denemek hem de İstanbul’da yeni açılan Gebze – Halkalı banliyö tren hattını kullanmak istiyordum. Neyse bindim trene ve Gebze’de indim. Aktarmaları yaparak metrobüs hattına ulaştım ve bilen bilir son durak TUYAP zaten.

  Metrobüste yine ilginç olaylar silsilesi peşimi bırakmıyordu. Metrobüste fuara gitmek isteyen ama yolu bulamayan iki Kosovalı turist ile karşılaştım ve onlarla konuşarak yardım edeceğimi söyledim. Türkçe bilmiyorlardı ben de İngilizce yardımcı oldum. Elimde poğaça simit vardı ikram ettim ama kabul etmediler. Olsun biz TÜRKÜZ misafirperverliğimizi göstermemiz gerekiyordu ve yaptım.

  Fuar alanına girdim ve gerçekten ama gerçekten efsaneydi. Her şey vardı ya inanılır gibi değil. Robotik kollar, robotlar, yürüyen bantlar, güç kaynakları akla gelebilecek Elektrik – Elektronik alanına her şey vardı. Fuarda epey  turladım ve gezdim. Firmalara yanaşıyorum ve temsilcilerine diyorum ki:’ Ben Elektrik – Elektronik öğrencisiyim. Bir öğrenci ne ister?’ diyordum. Bana:’Ne ister?’ diyorlardı. Ben de:’Bilgi ister.’ diyordum ve ekleyerek:’Ben bilgiye açım diyordum.’Bunun üzerine firmalar bana her şeyi sormuş olduğum her şeyi anlatıyorlardı. Buradan da hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım.

  Arka salonlara geçince fuarın biraz kaynak ve metal işleme alanı ile ilgili de olduğunu gördüm. Daha önce sanayide çalıştığımdan dolayı kaşla göz arası bir de kaynak yaptım:D. Şunu özellikler belirtmem gerekiyor ki gerçekten ülke olarak güzel şeyler üretiyoruz. Bunu ancak bu tür fuar, seminer vs. bu tarz şeyleri takip eden görebiliyor. Ben  gördüm gördüklerimi size aktarıyorum.

  İnsanlardan korkmayın. Sadece iyi niyetli olun ve direkt niyetinizi söyleyin. Ben mesela gidip direkt sorduğum için kimse beni terslemiyordu sağ olsunlar karnımı bile doyurdular her gittiğim yerde bir ikram verdiler.

  Fuarların size katacağı bir diğer şey ise kesinlikle yeni bir dil öğreniyorsanız bu konuda yardımcı olacaktır. İngilizce öğrenme üzerine yoğun çaba sarf ediyorum ve herkesin dediği gibi insanlarla konuşarak bunu apayrı bir şekilde pekiştirebiliyorsunuz. 

  Henüz birinci sınıf olmamdan dolayı bilmediğim çok şey var. Boşuna ‘Bilgiye Açız’ demiyorum. Gerçekten şu sözün arkasına sığınıyorum: ‘Tek bir bildiğim var, o da hiçbir şey bilmediğimdir.’ bu söz her şeyi  özetlemeye yeterli.

  Mesela ben FPGA kartının ne olduğunu o fuarda öğrendim. Nasıl kodlandığını ve ne kadar önemli olduğunu orada öğrendim. Bakın ben hem geziyor gezdiğim yerde de okuyorum. Orada alıp hemen katalog inceledim. Bunlar çok önemli. İlber ORTAYLI’ya sorulan:’Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı hocam?’ sorusunun arkasındaki mükemmel cevaba sığınır ve sığınmanızı beklerim:’Gezerken okuyan!’ İşte böyle.

  Farklı kültürlerden ve ülkelerden insanlar tanımak yine böyle fuarlarda gayet mümkün. 

  Unutmadan bu aradaa. Böyle fuarlarda da hatıra ve katalog toplamak çok mümkün. Ben mesela İngilizce – Türkçe olan kataloglardan topladım ve bu benim için çok güzel oldu. Eğer İngilizce çalışıyorsanız…

  Evet size anlatacağım her şey sanırım bu kadar. Bu ilk yazmış olduğum fuar yazısı olmasından dolayı hatam olabilir. Affınıza sığınarak sizleri Allah’a emanet ediyorum…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir