Otostopa Nasıl Başladım?

Merhaba! Bugün değişik bir konu ile karşınızdayım. Bu bir iki gün içinde pek yazı ekleyemeyebilirim. Sebebi ise şu an otostopla Şanlıurfa’ya gidiyorum ve bu yazıyı da giderken durduğum Ankara’da yazıyorum. Turum bitince turumu da detaylı anlatacağım. Hatta gezdiğim illeri de ayrı ayrı anlatacağım.

  Şimdi benim bu çılgınlık serüvenim ne zaman ve nasıl başladı bunlardan bahsetmek istedim. Kendime ait bir sitem var ve dilediğim şekilde yazıyorum. Paylaşımlar yapıyorum ve sizlere hayatımdan, yaşadığım şeylerden bahsediyorum. Tabii her zaman değil. Bilgi içerikli yazılarımda oldukça mevcut :D. Banane senin hayatından diyor olabilirsiniz amacım sadece benim bilgi ve tecrübelerimden paylaşım ile sizin de tecrübe ve bilgi sahibi olmanız. Hani okuyarak anca bilgi sahibi olabilirsiniz bence ama uygularsanız tecrübeniz de olacaktır. Şu an okuduğunuz cümleyi bile Şanlıurfa’da tamamladım. Şu an Şanlıurfa’dayım. Saat sabaha karşı 04.54. Bu yazımı ekleyip istirahat edeceğim. Konumuza devam edelim.

  Otostop, değişik ve hoşuma giden bir kültür. Zevkli, farklı insanlarla konuşmak, yeni şeyler öğrenmek, tecrübe kazanmak ve daha sayamayacağım birçok şey. Bence bunların hepsi birbirinden mükemmel ve hatta mükemmel ötesi şeyler. Peki ben bu maceraya nasıl ve ne zaman başladım bunu konuşalım.

  Bundan yaklaşık 3 veya 4 yıl önce sanırım kendi başıma uzun denecek şekilde otostopa başladım. Yaklaşık 150 km civarındaydı ilk yaptığım otostop ve yine bir ramazan ayıydı. İstikamet İstanbul’du. Tecrübemiz yok yani pek bilmiyoruz tabii o sıralar. E5 karayolu üzerinden başladım otostop çekmeye. Tecrüben yok ne yapılır ne edilir. Akıldaki plan İstanbul – Lüleburgaz arası kaç saat diyorsun kendi kendine mesela 1.5 saat. Sonra he diyorsun ben hemen giderim. Ama öyle olmuyor o işler keşke olabilse yani. Araba beklemesi var, alan adamın az götürmesi çok götürmesi var. Bunların hepsi birbirinden çok önemli şeyler. Tecrübe olmadığı zaman bunları kendin tecrübe ediyor ve öğreniyorsun, güzel oluyor. Zaten mümkün olduğunca tecrübeyi kendimizin kazanmasına inanan bir insanım. Akıl ve mantık çerçevesinde tabii :D.

  O gün çıktım yola, sırtımda çanta, kafamda şapka ışıklardan bir otostop hooooppp Çorlu’dayım. Oradan devam ediyorum ama daha yolu da tam bilmediğim için Çorlu merkezde buldum kendimi. Oradan başka bir arabaya atladım ve Çorlu çıkışına kadar yardımcı oldu o abi de gitmeye devam ediyordum.

  Hani İstanbul’a atmaktır benim hedefim kendimi her zaman. İstanbul’a attıktan sonra bir türlü yolu bulunuyor ki o zaman ben Yalova’ya gidiyordum mesela. İstanbul’da Lüleburgaz’dan giderken E5 karayolunda girince Beylikdüzü, ama Avrupa otoyolundan girince de Mahmutbey tarafına düşüyorsun. Sonra zaten sora ede toplu taşıma ile hallediliyor. Bu arada İstanbul’da ulaşım çok ucuz yeter ki öğrenciyseniz. Öğrenci kartınız olsun gerisi çözülüyor.

  İlk otostop maceramda edindiğim tecrübeler çok güzel ve çok öğreticiydi. Güzel şeyler öğrenmiştim. Bundan sonraki otostop hayatımda dikkat edip uygulayacağım birçok şey. Her zaman arabanın gelmeyeceği mesela bunlardan birisiydi. Her gelen arabanın almayacağı, her alan arabanın seni direkt olarak hedefine götürmeyeceği ve daha çoğaltılabilecek birçok şeyi bunlara ekleyebiliriz. Siz de bana otostop maceralarınızı yazabilirsiniz paylaşır ve okuruz. Hepimiz tecrübeleniriz. 

  Bu yazımda otostopa nasıl başladığımı sizin ile paylaştım. Bu yazıyı yazdıktan sonra aklıma geldi şu an. Otostopa neden başladığımı da ekleyeceğim bir sonraki yazım hatta “Otostopa Neden Başladım?” olsun. Bunun ile ilgili de bana doğru gelen ve mantığıma oturan, sizin de mantığınıza oturacağını düşündüğüm şeyleri özveri ile size aktaracağım. Tekrardan kusura bakmamanızı diliyorum şu an bir seyahatteyim ve elimden geldiğince yazmaya, kaynak toplamaya çalışıyorum. Daha sonra bu kaynakların hepsini zaten sizin ile paylaşıyorum. Sizin ile bu yazımda keşke ilk otostop zamanından kalma birkaç fotoğraf olsa ve paylaşabilseydim. Ama maalesef yok. Olsun bundan sonra bir sitem olduğu için daha çok dikkat edeceğim. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Takipte kalıp yazılarımı okuyabilirsiniz. Allah’a emanet olun… 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir