Otostopa Neden Başladım?

Merhaba! Dün yazı paylaştım ve zaman bulup bugün de yazıyorum. Hala Şanlıurfa’dayım ve bugün ayrılacağım. Bir sonraki istikametim Gaziantep. Orayı da gezip güzelce anlatacağım.

  Otostopa da neden başladığımı düşüneceğinizi düşündüm açıkçası. Bu yazıyı yazıp, size bilgi verip, belki benimle aynı görüşe katılır belki de aklınızda bir fikir oluşur diye yazıyorum.

  Otostop benim için bambaşka ve çok ama çok önemli bir kültür. Yapma amaçlarımı detaylıca açıklayacağım. Aslında ülkemizde aşırı derecede yaygın olmayan bir kültür bu otostop kültürü. Yani en azından Avrupa ülkelerine göre öyle. Bu bana otostop çekerken olumsuzluklar çıkartmış olsa da ben yine de otostoptan vazgeçmeyeceğim ve vazgeçmek gibi bir niyetim de yok. Bakın bu gerçek ve ben de yalan söyleyen biri değilim zaten. Otostopta ben çok ama çok şey öğrendim. O kadar çok şey öğreniyorsun ki otostop çektiğin insanlardan, kafan tecrübe ile dolup taşıyor adeta ve ilk olarak bahsedeceğim en önemli artısı da bu zaten. Bu zamana kadar 60 yaşındaki teyzeden 20 yaşındaki gence kadar, tırından motoruna kadar çok çeşit taşıt ile de otostop çektim ve bu süre zarfında Allah’a şükür hiçbir zaman kötü bir insan ile karşılaşmadım. Sonuçta eğer senin niyetin iyiyse karşına iyi niyeti olan insanlar çıkıyor, yani çıkma ihtimali yüksek diyelim  .

  Otostop çektiğim insan eğer yaşı olan bir insansa bu insan aynı zamanda tecrübe deposu olmuş bir insandır ve hatta tecrüben taşan bir insandır. O kadar tecrübesi vardır ki anlatır ve sen de ya ben hiç bu açıdan düşünmemiştim dersin. Yani bana öyle oluyor. Mesela bir anımı kısa bir şekilde anlatayım hemen. Erzurum’a gittim. Dönerken otobüsler sabah erken olmadığı için otostop ile dönmeye başladım. Dönerken ederken bir araba durdu. Mercedes VIP Vito. Yani otostop çeken bir insana durdu bir de ben şok oldum bu durumda tabii ki. Erzincan’a gidiyormuş. Sağ olsun aldı beni Erzincan’a kadar götürdü. Çalıştığı yerden epey konuştuk. Kendisi özel şoförmüş. Bana işi ile ilgili yaşadığı sıkıntılardan, hoşuna gitmeyen durumlardan falan bahsetti ve beni çok etkiledi açıkçası. Çocukluğumdan beri kendi işini kurma hayali içinde olan bir genç kardeşiniz, arkadaşınızım. Adamın yaşadığı sıkıntıları duyunca aklımda ister istemez şöyle bir bilinç oluştu: “Ömer yarın öbür gün Allah izin verirse kendi işini kuracaksın. Senin de çalışanların olacak ve bak işte çalışanlarına neler yapılmayacağını böyle abilerinden öğreniyorsun.” dedim. Bu mesela benim için güzel bir tecrübe olmuştu. Daha sayamayacağım çoklukta tecrübeler var ama şimdi bu ilk olarak yazdığım tecrübe olayı benim için en önemli otostop çekme sebebim diyorum.

  Bir diğer sebep olarak bahsedecek olursam eğer otostop çektiğin yörenin insanı ile ilgili ciddi bir bilgi birikimin oluşuyor ve öğreniyorsun. Bunun için en iyi örnek bu sene kış ayında arkadaşla beraber yaptığımız Erzurum, Kars, Ardahan otostop turunda gördük ve öğrendik. Diyeceğim önemli bir şey eğer yöre insanı hakkında bilgi edinmek gibi bir amacınız olursa otostop birebir bir tercih olacaktır diyebilirim. O tura keza şu an Güneydoğu’dayım ve burada da aynı şekilde yöre insanı hakkında ciddi bir bilgim oluştu. Bize medya yolu ile yanlış aktarılan olayları direkt olarak birinci ağızdan duymak çok şey değiştiriyor diyebilirim. İster inanın bu dediğime ister inanmayın ama benim kendi gözlemim bu.

  Heh. Bu belki garip gelebilir ama çok fazla araba değiştirdiğiniz için araba piyasası, araba kalitesi ve konforundan da haberiniz ister istemez oluyor. Çok lüks arabalara da bindiğim oldu, çok kötü arabalara da. Alan insan iyi olsun da gerisi teferruat gerçekten.

  Bu yazımda bana göre mantıklı ve doğru sebepleri ile neden otostop çektiğimi ve bu işe neden başladığımı anlattım. Siz de bu şekilde düşünüyor olabilir ya da olmayabilirsiniz. Farklı düşünceler bizi daha da özelleştirecektir. Bu sebepten dolayı siz de düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere diyor ve sizleri Allah’a emanet ediyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir