Marmaris (İçmeler) Tüplü Dalış

  Merhaba! Yeni, yepyeni bir konu ile karşınızdayım. Başlıktan da anlaşılacağı üzere tüplü dalış yaptık. Bugünkü yazımın konusu Muğla ilinin Marmaris ilçesinde bulunan İçmeler bölgesinde yaptığımız tüplü dalış. Fazla uzatmadan başlayalım hemen…

  Bildiğiniz üzere otostopla 24 saatte Lüleburgaz’dan Marmaris’e kadar gittim. Bu gidişimde pek fazla bir gezi olmadı daha çok yüzmeye denize falan gittim. Marmaris’teyken ablamın işyerinden bir abisinin aracılığı ile tüplü dalış yapmaya karar verdik. Hazırlıkları tamamladık ve günü falan belirledikten sonra çıktık yola. Öncelikle sabah kalktık ve ablamın işyerinden arkadaşı ki bundan sonra Barış abi olarak bahsedeceğim abimiz ile buluştuk. Bindik arabaya ve Marmaris merkeze sanırım 10km. civarında uzaklıkta olan İçmeler’e doğru yola çıktık. Tekneye gittik ekibin ve herkesin toplanmasını bekledik. Biz beklerken de Barış abi gidip bize poğaça falan aldı. Biz de yedik karnımızı doyurduk. Ekip toparlandı ve yavaştan yola çıktık. Ya şaka gibi ama tekne çok yavaş gidiyordu. Tekne ile güzelce açıldık ve koya yanaştık.

  Koya yanaştıktan sonra bizimle gün içerisinde en çok ilgilenen Bedirhan isimli Bedo lakaplı eğitmenimiz bize gün içerisinde neler yapmamız gerektiğinden, dalarken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden falan bahsetti. Yani her şey dinlendikten sonra hiç bilmeyen ben de yapabiliyoruz ve siz de eminim ki yapabilirsiniz. Çok aşırı derecede zor olan şeyler değil zaten. Burnu sıkıp kulak basıncını dengelemek gibi falan. Bunların hepsini bize dalışa başlamadan önce anlattı. Her yerde de anlatılır. Ama hiç korkmayın unutmuş olsanız bile size suyun altında yardımcı olacak en az 4 tane eğitmen oluyor. Bize dalış eğitimi verirken demişlerdi mesela siz bizi görmezsiniz ama biz sizi görürüz diye. Ben buna inanmamıştım ama gerçekten de öyleymiş. Herhangi bir hareketimizi görüp ona göre önlem alıyorlar. Biz dalarken herhangi bir sıkıntı olmadı. Sadece birisi epilepsi hastası olduğu için nöbet geçirdi ama o da zaten olabilecek olan bir şey ve maalesef önlemi alınmıyor. Bunun dışında herhangi bir sıkıntı olmadı.

  Biz dalışa ben ablam ve Burak yani ablamın eşi beraber gittik. Üç kişi aynı ekip içerisindeydik ve beraber dalış yaptığın zaman suyun altında da eğlenebiliyorsun. Nitekim bunun videosu da mevcut zaten. Dilerseniz aşağıda izleyebilirsiniz.

  İlk dalış yapıldığı zaman kimse bir şey bilmediği için ilk önce suya alışma süreci oluyor beş dakika civarında sadece maske ve regülatör takılı iken suyun altına bakıp suya alışmaya çalışıyorsunuz. Daha sonra eğitmen sizi kolunuzdan tutuyor ve onunla beraber yavaş yavaş suyun altına güzelliklere dalmaya doğru iniyorsunuz. İlk dalış yaparken biraz heyecan olabilir ve basınç iler kulaklarınız ağrıyabilir hepsi tamamen normal olan şeyler endişelenmeye hiç gerek yok. Zaten eğitmen yanınızda olduğu için her şey kontrol altında oluyor. Siz sadece verilen talimatlara uyun gerisi teferruat.  İlk dalış yaparken bizim daldığımız ekipte kendi kameramız ile çekime izin verilmedi. Haklı buldum. Sonuçta daha önce suya falan dalmamışım yani gayet normal olan bir şey. İlk dalışta onlar kendileri isteğe bağlı olarak sizin video ve fotoğrafınızı çekiyorlar. Tabii ki de ücreti mukabilinde oluyor bunların hepsi. Ama bu konuda da asla bir zorlama yok. İster çektirirsiniz ister çektirmezsiniz. Ama ben çektirmenizi öneriyorum size. Sonuçta bir daha nasıl, ne zaman, nerede dalış yapacaksın da elinde fotoğraf olacak. Bir kere oluyor böyle şeyler. Ondan acımaya gerek yok. Ver yansın…

  İlk dalışı yaptık. İlk dalıştan pek bir şey anlamadık aslında her şey hızlı gelişti ve ablamlarla bir fotoğrafımız bile olmadı ilk seferde. Biraz bu durum üzmüştü ama ikinci dalışta Barış abi ben sizi çekerim demişti. İlk dalıştan sonra kalktık geldik ve oturduk. Herkes dalışlarını yapıyordu. Yukarıda biraz güneşlendik falan sonra aşağıya inip öğlen ekmek arası veriyorlar biz de öğlen ekmek aramızı yedik. Ben kamerama ip bağlıyordum suyun altında elimizden kaymasın diye. İpi bağlarken bir jetski yanaştı tekneye. Tekneden bir abinin adı Evrim (herkes ona teknede Evo diyor Bedirhan’a Bedo dendiği gibi) arkadaşıymış. Ben de hayatımda hiç binmemiştim jetskiye. Rica ettim ve beni bir tur attırdı ama mükemmel bir duyguydu. Videodan da belli oluyordu zaten. Sürat hastası ben ve bu kadar süratli giden bir jetski. Her şey çok güzeldi. Kısa bir tur attık ve teknemize geri döndük. O abiyi tanımıyorum ama ona da buradan sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tekneye geri döndüm ve ilk koydan ayrılıp ikinci koya gelmek için beklemeye başladık. Maceralar bitmek bilmiyordu tabii ki.

  Yeni koya geldik ve gemi demir attı. Ne tesadüftür ki yan tarafta da dalış yapan bir geminin demiri bizim geminin demirine takıldı ve yaklaşık olarak yarım saat demirleri kurtarma işi ile uğraştılar ve başardılar. Koya yanaştık. Barış abi bizi en son alacağını söyledi. Sanıyorum ki daha çok suyun altında zaman geçirebilmek içindi. Herkes birer birer dalıyordu ki o sırada epilepsi hastası olan abi bir nöbet geçirdi. Müdahaleler edildi ve kolaylıkla halledildi. Dalış sırası bize gelmişti ve videoda da anlattığım gibi her şey basit bir şekilde görevliler tarafından yapılıyor ve sizi hediye paketi yapıp suya atıyorlar. Kıyafetlerimizi giydik, paletlerimizi giydik, ağırlık kurşunlarımızı taktılar ve en son tüpü bize bağladılar hooopp suyaaa. İlk suya atılınca biraz su yutabilir ve gözlüğünüze de su kaçırabilirsiniz ama bunlar sorun değil. Her güzelliğin bir kötü yanı vardır elbette.

  Suya daldık ama dalmadan önce benim gözlüğüm değişik bir şekilde çok fazla su alıyordu. Bedo sağ olsun beni su yüzeyine çıkarttı ve hemen gözlüğü halledip tekrardan geriye daldık suya. Fotoğraf ve videolarımızı çekip küçük balık dostlarımızı güzelce besledik. Dikkat edin elinizde ekmek varsa elinizi de tatlı bir şekilde ısırabiliyorlar. Hafif bir kaşıntı oluyor hepsi bu kadar. Dalışımız çok güzeldi. Suyun altı üzeri gibi apayrı bir cennet. Hepinize tavsiye ediyorum.

 

  Bu yazımda elimden geldiğince hayatımda ilk kez yapmış olduğum su altı tüplü dalışından bahsettim. Dilediğiniz soruyu bana sorabilirsiniz. Zaten ablamlar ve ben de bir yıldız dalış sertifikası alıp daha sonra onu üç yıldıza yükseltene kadar her şeyi yapmaya, gerekli evrakları almaya karar verdik. Bu dalış sertifikasını aldığım zaman da size detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Anlatacaklarımın hepsi bu kadardı. Umarım sizin canınızı okurken sıkmamışımdır. Takipte kalmanızı öneriyorum. Şu an vize başvurusu yaptım. Onaylanırsa yurt dışı seyahatim olacak ve çok güzel içerikler çıkacağını düşünüyorum. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Takipte kalmanızı öneriyor, sizleri seviyor ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir