Öğrenci Pasaportu

  Merhaba! Bugün bu yazımda size daha önceki Youtube kanalımda olan ve bilgi sahibi olduğum bir konuda bilgi vermek istiyorum. Hemen uzatmadan başlayalım…

  Planlarım arasında bu sene yurt dışı seyahati yapmak var ve eğer bir aksilik olmazsa yapacağım. Bu düşüncemi destekleyecek şekilde de önceden kendime öğrenci pasaportu olarak geçen harçsız öğrenci pasaportu çıkarttım. Bu yazımda size “ Öğrenci Pasaportu Nasıl Çıkartılır? “ bundan bahsedeceğim. Umarım bilgilendirici olur. Hadi başlayalım.

  Şimdi pasaport çıkartmak için öncelikle https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine girip güzeeelce bir randevumuzu alıyoruz. İlk önceliğimiz bu olacak kesinlikle ki randevu almadan bu işler artık yürümüyor ülkemizde, bu yönden de ülke gelişiyor hakikaten. Ben alırken pasaportu randevu emniyet müdürlüğünden alınıyordu ve işlemler emniyet müdürlüğünde yapılıyordu ama şimdi nüfus ve vatandaşlık işlerinde yapılıyormuş, olsun işlemler aynı, elimde geldiği kadar size yardımcı olmaya çalışacağım. İlk adım olarak randevumuzu alıyoruz güzel bir şekilde ve daha sonra da adımları takip ediyoruz. Ya zaten ben de burada size çok fazla riv riv yapmayacağım siz verdiğim linke girin, adamlar yapmış her şey adım adım ilerliyor. Ben randevu aldığım zaman getirilmesi gereken evraklar yazıyordu orada ama şimdi nasıl olur bilmiyorum. Ben sizin için bütün evrakları yazıyorum hemen.

  • Kimlik Kartımız
  • Biyometrik Fotoğraflarımız (Kesinlikle biyometrik ve son 6 ayda çekilmiş olmalı)
  • Eğer elinizde mevcutsa eskiden aldığınız pasaport
  • Harçsız ama bir defter bedeli var malum. Bunu yatırıyoruz ve dekontu alıyoruz hatırladığım kadarı ile ben 118 lira civarı bir şey yatırdım ama şu an güncel fiyatına baktım ve 133.50 lira olduğunu gördüm. Çok fazla zamlanmamış. Hemen hemen her bankadan yatırılıyor. Ben vergi dairesinden yatırmıştım ama.
  • Olmazsa olmaz, adı üzerinde zaten öğrenci pasaportu için bir adet “Öğrenci Belgesi”

     

İşte hepsi anlattığım gibi oluyor. Bu belgeleri hazırlayıp, randevumuzu alıp gününde ve saati geçmeden nüfus müdürlüğüne gidiyoruz. Ben pasaportu önceden aldığım için parmak izi vermek zorundaydım ve 10 parmağın izini detaylıca ayrı ayrı alıyorlar. Eğer daha önce parmak izinizi vermediyseniz vermeniz gerekiyor. Bu da önemli bir nokta. Korkmayın bir şey olmuyor.

İşlemler tamamlandıktan sonra çıkıp evimize gidiyoruz ve 1 hafta sürmeden de pasaportumuz bulunduğunuz yere PTT aracılığı ile geliyor. Ben videosunu da ekleyeceğim. Hepsi bu kadar basit aslında.

  Şimdi son bir konuya daha açıklık getirip, yazıma son vermek istiyorum. Bu pasaport maksimum 25 yaşınıza kadar geçerli olacak, yani nasıl? Şöyle ki: “Eğer şu an 21 yaşında bir üniversite öğrencisisin gidip başvuruyorsun ve 4 yıllık bir pasaportun oluyor. Ben çıkarttığım zaman 18 yaşındaydım benimki de 25 yaşına kadar oldu malum herhangi bir fark yok.”

  Pasaportumu inceledim ve 17 ekimde ben başvurmuşum ve 12 ekim, yani doğum günümde de süresi dolacak pasaportumun işte hepsi bu kadar.

 

  Bu yazımda size faydalı olmaya çalıştım ve öğrenci pasaportundan bahsettim. Konu ile ilgili bir de video çekip kanalıma ekleyeceğim. Umarım sizi sıkmamışım ve açıklayıcı olabilmişimdir. Takipte kalmanızı rica ediyor ve sizleri Allah’a emanet ediyorum…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir