Yaz Okulu

  Merhaba! Uzun zamandır yoktum birileri demiş öldü ancak yanıldılar ki kral geri döndü. Bunu neden yaptım bilmiyorum ama uzun ara vermemek üzere geri geldim dostlarım. Lafın belini fazla bükmezden evvel bugün “Yaz Okulu” adlı konumuzda akıllardaki soruları gidermeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere yani biliyorsanız yaz okulum bitti şimdi edindiğim bilgi ve tecrübeleri sizinle paylaşma vakti. Fazla uzatmıyor ve yaz okulunu anlatmaya başlıyorum.

  Videoda da belirttiğim gibi aşırı çalışan bir öğrenci değilim ama gerekli olan konular varsa da elimden kurtulamaz. Bazı derslerim kaldı ve bu dersler dönemlik dersler. Matematik ve fizik gibi. Ne yazık ki ben üniversite sınavına girerken de üniversite de “Mat2” denen ve sadece integralden oluşan bölüm ile uzaktan yakından alakam yoktu. He çalışsam onu da yapardım herhalde ama hem hocamız kıldı hem de ben hazırlık okumayıp kendim çok sıkı bir şekilde İngilizce çalışmaya verdiğim için kendimi bazı derslerde ofsayt durumu oldu. Pişman olduğumu söyleyemem sonuçta boşa zaman geçirmeyip İngilizce çalıştım. Fazla uzatmayıp konuya dönsem iyi olur 😊.

  Yaz okulunu size kısa bir şekilde anlatayım hemen. Döneminizde okurken kalmış olduğunuz ya da düşük bir not ile vermiş olduğunuz dersleriniz olabilir. Bu gayet doğal bir şey. Sonuçta öğrenciyiz. Dikkat edip bırakmamak daha önemli tabii. Neyse dediğim gibi bu şekilde olaylar yaşamış olabilirsiniz ve benim gibi dönemde ben bu derslere tekrar çalışmam abi diyen dostlarımdansanız eğer yaz okulu tam size göre bir şey oluyor bu durumda. Hayatınızda bir kez yapmak şartı ile size önerebilirim. Eğer karar verirseniz yaz okuluna akademik takvimde de yazıyor tarihleri ve ders seçiminden önce hangi dersi hangi hoca veriyor hepsi internet sitesinde belirtiliyor. Eğer yaz okulu yapacaksanız bunu kaçırmamanızı öneriyorum. Dipnotu geçtik şimdi devam edelim. Mesela ben mat2’den kalmıştım. Kaldığım derslerimden biriydi bu. Daha var da fazla uzatmak istemiyorum. Çok kapsamlı bir ders ve bir dahaki dönemde de tekrardan aynı hoca verecek büyük ihtimal ile o dersi. Hem kapsamlı olması hem de hocanın aynı olması hele bir de kıl bir hoca ise çalışmayabilir ve belki dört yıl boyunca o dersi peşinizde sürükleyebilirsiniz. Bu durumda imdada dediğim gibi yaz okulu koşuyor. Yaz okulunda devamsızlık yapmadan güzel bir şekilde derslere giderseniz inanın bana hocalar da eğer insaflı ise elinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bir daha da dönemde o derslerle uğraşmıyorsunuz. Tabii her şey anlattığım gibi kolay değil yani hepsi avantaj değil yaz okulunun. Biraz da dezavantajlarından bahsedip sizi darlamadan salacağım.

  Keşke her şey dediğim gibi olsaaaa… Yaz okulu dönem dışı bir şey olduğu için okulun gelirlerinin de karşılanması gerekir elbette. Hem bu sebepten hem de eğitimcilere verilmek maksadı ile belli bir ücreti oluyor bu yaz okulundaki derslerin. Benim okulumda fiyat kredi başına 35 TL’ydi. Mesela mat2 4 kredi ise 140 TL bir ücreti oluyor. Ücret kısmı yaz okulunun bahsedebileceğim ilk dezavantajı olabilir. Bunun akabinde ise bizim okulumuzda yaz tatili 4 aya yakın bir süreydi. Bu süre yarı yarıya düşüyor ama bu sadece bir kereye mahsus okulun uzamaması için yapılabilecek bir şey. Bu tabii ki de benim görüşüm. Diğer bir dezavantajı videoda belirtmeyi unuttuğum ise günlük ders programları aşırı derecede yoğun oluyor. Haftada 8 saat mat2 gördüm ben mesela. Hem de tek günde. Zor ama bitti. Garip geçti yani. Hızlı oldu hem de. Ücret ve yaz tatili kaybı yaz okulunun dezavantajlarından sayabileceklerim. Aklıma anlatabileceğim herhangi bir şey gelmedi şu an. Eğer eksik gördüğüm kısım olursa ekleyeceğim.

 

  Bu yazımda yaz okulu ile kısa ve öz bir bilgilendirme yapmaya çalıştım. Konu ile ilgili videoyu da kanalıma yükleyip linki aşağıya bıraktım. Umarım sıkılmamışsınızdır. Teşekkür ediyor artık daha sık yazacağımı belirtiyor takipte kalmanızı öneriyor ve siz değerli insanları Allah’a emanet ediyorum…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir