Yunanistan Vize Reddi

Merhaba! Başlıktan da anlaşılacağı üzere Yunanistan’dan yapmış olduğum vize başvurusundan ret aldım. Bugün size bunu bütün detayları ile anlatacağım. Hadi başlayalım.

Hem yurt dışını merak etmem hem de yurtdışındaki akrabalarımı görmek istememden dolayı yurt dışında Avrupa’da birçok ülkenin anlaşması olduğu Schengen vizesine başvurmaya karar verdim. Yunanistan’dan vizeyi alıp İpsala sınır kapısından yine otostop ile yola çıkmaya karar vermiştim. Planlarımın hepsi hazırdı. Yunanistan’da Selanik’te kalacağım yeri de ayarlamıştım Couchsurfing ile. Selanik’te bir gece Türk bir arkadaşın yanında konaklayıp oradan sonra Makedonya ve Kosova’yı detaylı şekilde gezip yavaş yavaş Almanya’ya kadar gidecektim. Planım falan her şeyim hazır. Vize için Yunan başkonsolosluğunu aradım ama onlarda randevu olmadığını öğrendim ve onların aracı şirketine yönlendirmeleri sonucunda randevumu aldım.

Annem öğretmen olduğu için annemin bana sponsor olmasını istedim. Belirtilen belgeleri kendim için ve annem için hazırladım. Randevu günü Edirne’de yer alan merkeze başvurdum. Birkaç evrakta eksik falan vardı tamamlayıp ertesi gün tekrardan geldim. Bu arada hayatım otostop olduğundan ilk gün bir istisna yaptım ve otostop ile gitmedim. İlk gün atladım minibüsümsü bir şeye ve doğru gittim Edirne’ye. Bu arada Lüleburgaz – Edirne 15 tl. Bunu yazdığım tarihlerde geçerli olan fiyat yani 😊. Vize şirketine gittik hesap doküman bilgilerinde eksik olduğunu falan öğrendim. Onları tamamladım. Annemin okuldan alması gereken bir diğer evrak da eksikmiş. Tamamlayıp ertesi gün geri geldim.

Belgelerimi eksiksiz bir şekilde teslim ettim. 3 gün içinde dönüş olacaktır dediler. Tamam dedim ben de geldim eve. Bir gün gezerken telefon geldi ve konsolosluğun babamın belgelerini de istediğini söyledi. Ben de hemen hazırlatmaya başladım evrakları. Evrakları hazırlayıp ertesi gün teslim etmeye götürünce evrakların tarihinin geçmiş olduğunu bazılarında bazı şeylerin eksin olduğunu falan gördüm. Bir hafta daha uzamıştı bütün bunlar olurken benim işim. Evrakları da sağ salim teslim ettim ve bir telefon daha. Konsolosluk sizi mülakata çağırıyor. Tamam dedim geliyorum. İş canımı sıkmaya başlamıştı. 21 Ağustos 2019 da vizeye başvurdum normalde 3 gün süren vize işi uzadıkça uzuyordu. Araya 30 Ağustos falan girdi hep uzadı. Mülakata gittim. Orada bana sorulan soruları aşağıya aynen yazıyorum.

Neden gidiyorsun?

Neyle gideceksin?

Kaç kardeşsiniz?

Annen ne iş yapıyor?

Neden mühendislik seçtin?

Mühendisliği seçme sebeplerin arasında babanın da mühendis olmasının etkisi var mı?

Bu şekilde bazıları alakasız birçok soru sordular bana. Ben de hepsine teker teker cevaplarını verdim tabii ki. En son mülakat bitti kalktım. Hemen bir detay vereyim mülakat olurken siz Yunan birisi ile aynı masada oturuyorsunuz. Onun da yanında Türk bir tercüman oturuyor. En son bitince sordum bir sıkıntı olup olmayacağını. Olumlu veya olumsuz bir şey deyip demeyeceklerini sordum ve sıkıntı olmayacağını bana söylediler. Eyvallah dedim ve mutlu bir şekilde konsolosluktan çıkıp eve doğru otostop yapmaya başladım. Bu arada arkadaşlar bana konsolosluktaki çalışan yarın gidip pasaportumu vizeye başvurduğum yerden alabileceğimi söylediler. Yani aşırı derecede bir ciddiyetsizlik var. Ertesi gün Edirne’ye geldim ve pasaportum hala konsolosluktaymış. Çıldırdım. Hayır yani otobüsle gelsem 15 liradan 6 sefer falan yaptım. 15 gidiş 15 dönüş 30 lira sadece bir günde vereceğim para. Otostopun bir faydasını daha görmüş olduk 😊. O gün de pasaportum gelmemişti ben dedim herhalde bir sonraki haftaya sarkar diye. Ama şaşırdım ve cuma gününe kadar hazırdı. Bu seferde yine otobüsle gittim ve pasaportumu aldım. Sonucu görünce ufak bir üzülme oldu. Çünkü bir dünya masraf yaptım ve reddedilmesi vize başvurumun hiç hoş değildi. Vardır bir hayır dedim ve çıktım oradan. Edirne’de bir arkadaşım yaşıyor onun yanına gittim biraz sohbet ettik falan ve son kez Edirne’den bir daha ayrılmamak üzere otostop ile uzaklaştım. Büyük ihtimalle bunun videosunu da ekleyeceğim. Sonuç olarak vizemi alamadım. Vizemi alamama sebebim ise verdiğim bilgilerin doğruluğunu tespit edememişler. Yani benim gidip geri dönmeyeceğimi falan sanmışlar işte. Hatta direkt o maddeyi buraya yapıştırıyorum. “The information submitted regarding the justification for the purpose and conditions of the intended stay was not reliable” Bu maddeden dolayı vize başvurum reddedilmiş oldu. Şimdi size yapmış olduğum bütün masrafları yazıyorum.

İlk önce bir sağlık sigortası yaptırdım ve bu 73.15 TL. Pasaport, kimlik ve annemin öğretmen kimliği gibi fotokopiler 3.5 TL. İlk giderken Lüleburgaz – Edirne arası 15 TL yol ücreti. Vize başvurusu konsolosluktan olacaksa 60 Euro eğer vize merkezi ile olacaksa 20 Euro da onar komisyon alıyorlar ve 80 Euro vize masrafı oldu. Bunu da ben düz olarak 1 Euro = 6.5 TL diyeceğim. Vize masrafı da 520 TL oldu. En son olarak da Lüleburgaz’dan Edirne’ye pasaportumu almak için 15 TL otobüs parası ödemişim. Bir de yemek falan yedim onlara da 10 TL dersek hepsi bu. Bakalım toplamda kaç para harcamışız? Toplam yapmış olduğum masraf 626.65 TL olmuş oldu ve ne yazık ki elimde avucumda da ne vize var ne de yurt dışı.

Üzgünçlü bir hikaye oldu bu anlattığım. Ama ben bunda da bir hayır olduğunu düşünüyorum. Anlatacağım her şey bu kadardı. Sorunuz olursa çekinmeden yazabilirsiniz bana. Şu an Marmaris’teyim. Konu ile ilgili video çekersem yükleyeceğim. Takipte kalın. Yeni yazılar gelecek diyor ve sizleri Allah’a emanet ediyorum…


Yorum (2)

 • vedat| Eylül 15, 2019

  Bir zamanlar vilayetimiz olan memleketler bizi kole yerine bile koymayip iceri bile almiyorlar. Bizi hep kiskandiklari icin vize vermiyorlar ama buyuk Turk milletini durduramayacaklar bu sekilde. En cok suriyeliyi biz besleyip en cok mercedes makam araci alarak kiskanilan ulke olmaya devam edecegiz..

  • Ömer Faruk ŞAHAN| Eylül 15, 2019

   Dış güçlerin bizi kıskanmasının sonuccu hep bunlar. Bir hesap görmüştüm. Yaşlı amca bütün Türk kağıt paralarını toplatıyordu ve hepsinin 100 euro almayacağını söylüyordu. Sonuna kadar haklıydı da. Hayırlısı neyse o olsun bu devran böyle gitmez.

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir